Meteorológovia vydali výstrahy pred extrémnymi horúčavami: Nasledujúce dni môže teplota dosiahnuť až 39 °C

TASR

Foto: archív TASR

Pre vysoké teploty platia v stredu (20. 7.) poobede vo väčšine krajov na Slovensku výstrahy druhého stupňa. Výnimkou sú Prešovský a Žilinský kraj, kde meteorológovia vydali výstrahu prvého stupňa.

Vo štvrtok (21. 7.) bude ešte teplejšie, vydané sú aj výstrahy 3. stupňa. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informuje na webe. Teploty 35 až 37 stupňov Celzia hrozia v stredu od 13.00 do 18.00 h v Bratislavskom, Banskobystrickom, Trenčianskom, Košickom, Nitrianskom a Trnavskom kraji. „Uvedená teplota vzduchu je v danej ročnej dobe a oblasti zriedkavá a pravdepodobnosť poškodenia zdravia nadmerným zaťažením organizmu u niektorých osôb je vysoká,“ varuje SHMÚ. V Prešovskom a Žilinskom kraji môžu teploty vystúpiť až na 34 stupňov Celzia.

Výstraha platí pre viaceré okresy

Až okolo 39 stupňov Celzia môže byť vo štvrtok vo viacerých regiónoch prevažne na západe a juhu krajiny. Výstraha 3. stupňa pred vysokými teplotami platí pre viaceré okresy Bratislavského, Banskobystrického, Nitrianskeho a Trnavského kraja. Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR preto pripomína, že počas horúčav by mali ľudia denne vypiť aspoň jeden a pol až tri litre tekutín, deťom je potrebné pitie ponúkať. Pobyt na slnku je lepšie obmedziť na skoré ranné a podvečerné hodiny.

Najnovšie články