Veľa ľudí si myslí, že ak hladujú, schudnú. Ale v skutočnosti, ak vás vaša každodenná strava necháva vyhladovaného, nezostanete pri nej dlho. Jesť príliš málo kalórií spúšťa núdzový režim vo vašom tele, čo spôsobuje, že si telo ukladá tuk a spaľuje ešte menej kalórií. Vaše telo si myslí, že sa musí zachrániť a uchovať kalórie do budúcnosti.
Je menej pravdepodobné, že si budete vyberať zdravé potraviny
Ak ste hladní, je pravdepodobnejšie, že siahnete po sladkej tyčinke ako po výraznejšom občerstvení. Keď hladina cukru v krvi klesne, ľudia sa emocionálne vymknú kontrole a neriešia, čo vložia do úst. Jedia čokoľvek, čo majú pred sebou, a pre väčšinu ľudí to znamená nezdravé sladké občerstvenie.
Celkovo takáto strava nevedie k najvýživnejšiemu životnému štýlu.
Nie vždy dokážete rozpoznať hlad
Existujú dva hormóny, ktoré ovplyvňujú reguláciu hladu: ghrelín, ktorý stimuluje chuť do jedla a leptín, ktorý ho potláča. Keď ste nejaký čas nejedli, hladina ghrelínu sa zvyšuje a keď sa najete, leptín povie vášmu telu, že ste sýti.
Barometer hladu nie je vždy presný. Niekedy, najmä po absolvovaní vyčerpávajúcej diéty, ľudia nepočujú, čo sa im ich telo snaží povedať. Mozog sa učí mierniť hlad podľa životného štýlu. Takže ľudia, ktorí jedia vždy raz denne, môžu pokračovať vo svojom dni bez toho, aby mali chuť na jedlo. Nie je však normálne jesť jedno jedlo denne.
Nahlásiť chybu v článku