Kráľovná sa prvý raz od marca objavila na verejnosti. Pre tento detail sa stala terčom kritiky ona aj jej vnuk William

TASR

Foto: TASR/AP

Britská kráľovná Alžbeta II. sa vo štvrtok po prvý raz za uplynulých sedem mesiacov objavila na verejnosti mimo svojho sídla.

Článok pokračuje pod videom ↓

Od marca, keď Británia v súvislosti s koronavírusovou pandémiou zaviedla prísne opatrenia, prebývala 94-ročná panovníčka na Windsorskom hrade, odkiaľ vykonávala svoje oficiálne povinnosti prostredníctvom telefónu a videomostu. Správu priniesla tlačová agentúra Reuters, ako aj stanice BBC a Sky News.

Foto: profimedia

Prísne opatrenia

Kráľovná v sprievode princa Williama navštívila vojenské výskumné zariadenie neďaleko mesta Salisbury v grófstve Wiltshire. Alžbeta II. sa stretla s vedcami Obranného vedecko-technologického laboratória (DSTL), ktoré sa podieľalo na vyšetrovaní útoku nervovoparalytickou látkou novičok z roku 2018. Kráľovská návšteva sa vzhľadom na pandémiu konala za prísnych bezpečnostných opatrení.

Foto: profimedia

Otvorenie nového centra

Panovníčka dorazila na miesto vrtuľníkom, zatiaľ čo jej vnuk prišiel autom. Všetci, ktorí sa s nimi dostali do úzkeho kontaktu, museli prejsť testami na prítomnosť koronavírusu. Alžbeta II. ani William nemali ochranné rúška. Oficiálnym cieľom ich návštevy bolo otvorenie nového Centra pre analýzu energetiky. Nasledovala ukážka zbraní a taktiky používanej pri kontrašpionáži a boji s terorizmom.

Foto: profimedia

Kráľovnú bolo od marca vidno iba na vojenskej prehliadke konanej na pozemku Windsorského hradu pri príležitosti jej narodenín a pri povyšovaní do rytierskeho stavu 100-ročného Thomasa Moora, ktorý vyzbieral rekordnú sumu na charitu. Alžbeta II. medzitým absolvovala i návštevy svojich súkromných rezidencií – hradu Balmoral v Škótsku a paláca Sandringham na východe Anglicka.

Na svojom Instagrame zverejnili taktiež aj niekoľko fotografií z tohto stretnutia, verejnosti však neunikol malý detail, kvôli ktorému sa kráľovná a aj jej vnuk William, stali terčom poriadnej kritiky. Ani jeden z nich nemal na tvári rúško. Práve preto od mnohých ľudí dostali veľa kritických slov.