Ľudia včera hromadne vykúpili obchody. 12 rád, ako sa správať pri nakupovaní zodpovedne

Kristína Hagarová

Foto: redakcia

Či sa tomu bránime, alebo nie, koronavírus spôsobil u mnohých ľudí neuveriteľnú paniku. Je na médiách, aby pravdivo informovali o všetkých informáciách, ktoré sú pre ľudí dôležité, napriek tomu by sme mali na všetko pozerať s chladnou hlavou.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ľudia od vyhlásenia mimoriadnej situácie reagujú rôzne. Niektorí si to stále príliš nepripúšťajú, druhí naopak nakupujú, ako keby mali na druhý deň zatvoriť všetky obchody. Predpokladáme, že každý má doma aspoň nejaké zásoby a určite nie ste úplne bez potravín. Keď sa však predsa len rozhodnete, že pôjdete do potravín a nakúpite si to nevyhnutné, je dobré, keď sa budete držať niektorých rád.

Foto: pxfuel

 

Ako bezpečne nakupovať?

Portál Kimbino vytvoril 12 rád, ako bezpečnejšie nakupovať. Práve niektoré z týchto bodov vám môžu pomôcť udržať si chladnú hlavu aj v preplnených supermarketoch.

 1. Poriadne si umývajte ruky. V prípade, že mydlo nie je dostupné, použite antibaktriálny gél na alkoholovej báze.
 2. Antibakteriálny gél na alkoholovej báze noste neustále so sebou, môžete ho v prípade potreby kedykoľvek použiť.
 3. Ak idete na malý nákup, používajte vlastnú tašku namiesto nákupného vozíka.
 4. Keď musíte použiť nákupný vozík, snažte sa ho držať za miesto, ktoré ľudia až tak často nechytajú, poprípade ho niečím prekryte.
 5. Ak nakupujete dvaja, jeden z vás môže vyberať a druhý z vás môže tlačiť vozík.
 6. Tovar v obchode zbytočne neohmatkávajte a ovocie aj zeleninu pred konzumáciou poriadne umyte.
 7. Nedotýkajte sa tváre.
 8. Keď je to možné, plaťte kartou. Pin môžete naťukať aj cez vreckovku, ktorú si navlečiete na prst a následne vyhodíte.
 9. Po návrate domov si hneď umyte ruky.
 10. Pravidelne dezinfikujte predmety, ktorých sa dotýkate (kľučky, mobily).
 11. Nakupujte rozumné množstvá potravín, buďte ohľaduplní voči druhým ľuďom a nerobte si obrovské množstvá zásob.
 12. Ak máte potrebu kýchnuť si alebo zakašľať, urobte tak do vreckovky, ktorú následne vyhodíte. Ak nemáte vreckovku, kýchajte do vnútornej strany lakťa.

Rozhodujúci víkend?

Mnohí ľudia na sociálnych sieťach píšu o tom, že práve tento víkend je v prípade Slovenska a hrozby koronavírusu rozhodujúci. Pracujúci ľudia, ktorým je to umožnené, zostávajú pracovať z domu a väčšina z nás si intenzívne uvedomuje hrozby, ktoré nás môžu zasiahnuť. Podstatné je vyhnúť sa tomu, čo sa deje v Taliansku, no to je možné len vtedy, keď sa ľudia začnú správať čo možno najzodpovednejšie.

Foto: Kimbino.sk

Nie je reálne, aby všetci ľudia zostali doma či pracovali z domu. Je však dôležité, aby tak urobil každý, kto môže. Nepodceňujme situáciu a urobme, čo je v našich silách, čo najskôr. Netvárme sa, že sa nič nedeje, no zároveň nepanikárme a nevykupujme supermarkety.