Vo veku 77 rokov zomrel autor predlohy notoricky známeho filmu. Pozná ho úplne každý

TASR

Foto: pixabay

Vo veku 77 rokov zomrel americký spisovate Winston Groom, ktorého román Forrest Gump poslúžil ako predloha rovnomenného hollywoodskeho filmu z roku 1994.

Článok pokračuje pod videom ↓

Jeho úmrtie podľa agentúry AP oznámila starostka mesta Fairhope v štáte Alabame, kde Groom žil. Guvernérka štátu Alabama Kay Iveyová vydala vyhlásenie, v ktorom uviedla, že Groom zostane v pamäti vďaka svojmu dielu. „Alabama stratila jedného z našich najnadanejších spisovateľov. Aj keď si ho budú pamätať ako tvorcu  Forresta Gumpa, Winston Groom bol aj talentovaným novinárom a významným publicistom z oblasti amerických dejín,“ napísala guvernérka.

Prestížne ocenenie

Snímka Forrest Gump bola nominovaná na 13 prestížnych cien Oscar udeľovaných americkou filmovou akadémiou, pričom v šiestich kategóriách ho aj získala. Kniha i film rozprávajú príbeh muža, ktorý si kvôli svojmu relatívne nízkemu IQ neuvedomuje významnosť udalostí sa okolo seba.

Pri svojej ceste životom stretáva mnoho historických osobností, vrátane troch amerických prezidentov, a je pri mnohých historických udalostiach, ako napr. pri vlámaní sa do hotela Watergate. Film sa podstatne líši od knihy, na ktorej motívy bol nakrútený.