Kráľovná Alžbeta prvý raz prehovorila o svojej skúsenosti s koronavírusom. Takýto mala priebeh

TASR

Foto: TASR/AP

Britská kráľovná Alžbeta II., ktorá onedlho oslávi 96. narodeniny, prehovorila po prvý raz o svojej nákaze koronavírusom z februára. Podľa vlastných slov pociťovala vážnu vyčerpanosť, vyplýva z nahrávky, ktorú v nedeľu zverejnil Buckinghamský palác.

Článok pokračuje pod videom ↓

TASR informácie prevzala z agentúry AFP a televízie Sky News. Palác vo februárovom oznámení o ochorení panovníčky na covid uviedol, že zaočkovaná kráľovná mala „mierne príznaky podobné nádche“. Musela však zrušiť viacero stretnutí so zahraničnými diplomatmi – v úvode svojho rekordného 70. roku na tróne.

Povedala o svojej skúsenosti

Alžbeta II. sa o svojej skúsenosti zmienila počas videorozhovoru so zdravotníkmi a pacientmi, s ktorými sa spojila v stredu pri príležitosti otvorenia oddelenia nemocnice na východe Londýna, pomenovaného na jej počesť. „Človeka to veľmi unaví a vyčerpá, však?“ povedala kráľovná jednému z bývalých pacientov. „Je to strašná pandémia. Nie je to pekný výsledok,“ uviedla podľa záberov zverejnených palácom.

Obavy o zdravie kráľovnej pretrvávajú, odkedy ju vlani v októbri neplánovane na jednu noc hospitalizovali. Na verejnosti sa odvtedy objavuje zriedkavejšie a sťažovala sa na problémy mobilitou, píše AFP. Pripomína tiež, že 96. narodeniny kráľovná oslávi 21. apríla. Alžbeta II. sa na Zelený štvrtok nezúčastní na tradičnej omši, na ktorej ju bude zastupovať jej syn a následník trónu princ Charles. Táto bohoslužba bola obvykle pevnou súčasťou jej kalendára.