Na Slovensku sa už čoskoro skončí s predajom tejto potraviny. Mnohým poľnohospodárom hrozí zánik

Kristína Hagarová

Ilustračná foto: pixabay

Hydinári majú problém. Nestíhajú prerábať klietkové chovy sliepok na podstielky alebo voľný výbeh. Už čoskoro však obchody prestanú predávať vajcia, ktoré boli vyprodukované v klietkach.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako informuje portál TV Noviny, stane sa tak už v roku 2025. Chovatelia však nemajú peniaze na to, aby zmenu vedeli sami uhradiť. Teraz kritizujú štát, ktorý im zatiaľ nedal žiadnu podporu. Hrozí preto, že klesne podiel slovenských vajíčok v obchodoch.

Sliepky potrebujú priestor

Teraz majú sliepky chované v klietkach priestor pre život veľkosti papiera A4, kde nemôžu ani roztiahnuť krídla. Po čase sa sliepka zblázni. „Takéto sú argumenty ochranárov za zákaz klietkového chovu. Aj preto veľké reťazce prišli s tým, že od roku 2025 vajcia z takýchto chovov do svojich obchodov nepustia,“ informuje portál.

Hydinárom nezostáva veľa času

Momentálne však hydinárom nezostáva veľa času na to, aby svoje chovy transformovali. Stále majú až tri štvrtiny v klietkach a na podstielky či voľný výbeh idú pomaly. Nemajú totižto peniaze. „Naši najväčší producenti vajec tvrdia, že na prerábku potrebujú viac ako 40 miliónov eur. Napriek podpísanému memorandu necítia zo strany ministerstva v tomto smere žiadnu podporu a kritizujú aj nastavené podmienky pri získavaní eurodotácií, kde údajne nemali šancu uspieť.“

Preto je veľmi pravdepodobné, že v roku 2025 budú obchody plné vajíčok zo zahraničia. Ministerstvo povedalo, že má vyčlenené financie, ktoré pôjdu na zmenu chovu nosníc.

Najnovšie články