Zomrel človek, ktorý zasvätil svoj život povolaniu lekára. Len málokto však pozná jeho meno a príbeh

TASR

Foto: pixabay

Cez víkend umrel jeden z najvýznamnejších lekárov. Profesor Josef Koutecký bol zakladateľ detskej onkológie v Československu a dožil sa krásnych 88 rokov. O jeho úmrtí informovala TASR.

Článok pokračuje pod videom ↓

Vo veku 88 rokov zomrel v piatok český lekár, chirurg a zakladateľ detskej onkológie v Československu Josef Koutecký. Na Twitteri to v sobotu oznámila pražská Fakultná nemocnica v Motole. Josef Koutecký sa narodil 31. augusta 1930 v Prahe. Ako píše Rádiožurnál Českého rozhlasu, Koutecký sa od roku 1964 špecializoval na liečbu detských nádorov, ktorá vtedy nebola nijako koordinovaná. V Československu presadil vznik detskej onkológie ako samostatného oboru. Neodradili ho ani kolegovia, ktorí ho od jeho zámeru odrádzali.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Agnes (@agnesmiksch) on

„A v tom bola tá urputnosť, že som im tým skôr chcel dokázať, že pravdu mám ja a nie oni. A to som im začal postupne dokazovať, pretože percento vyliečených detí postupne stále stúpalo,“ uviedol Koutecký pre Rádiožurnál. V roku 1978 se stal primárom onkologického oddelenia v pražskej Fakultnej nemocnici v Motole a v roku 1983 prednostom Kliniky detskej onkológie. Štyri funkčné obdobia zastával post dekana 2. lekárskej fakulty Karlovej univerzity v Prahe. Bol aj literárne činný.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Adam Láznička (@adamzezbyslavi) on

Koutecký získal mnoho ocenení vrátane medaily Za zásluhy II. stupňa v roku 1996 od českého prezidenta Václava Havla, Národnú cenu projektu Česká hlava za celoživotné dielo a výskum v obore detskej onkológie v roku 2010, ako aj čestnú medailu J. E. Purkyně v roku 2014. V roku 2015 prevzal Cenu Neuron za prínos svetovej vede v obore medicína.