Ako dosiahnuť materskú 1400 eur, aj keď máte len minimálnu mzdu? Mamičky našli „dieru v zákone“

Lucia Mužlová

Foto: pxhere.com

Podľa novely sa mamičky na materskej dovolenke alebo tie, ktoré sa na materskú len chystajú, môžu od roku 2019 tešiť na zvýšenie príspevkov. Sociálna poisťovňa totiž ešte minulý rok oznámila, že sa od januára zvyšuje materská dávka, rodičovský príspevok a aj prídavky na deti. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Informácie mamičky potešili a keď videli sumu až 1400 eur, hneď zisťovali, ako sa k nej môžu dostať. Žiaľ, ako to už býva, materská sa aj po novom odvíja od odvodov a platu, ktorý žena poberá počas pracovného pomeru. Dnes sa však na internete objavil status jednej maminy, ktorá v ňom vysvetľuje, ako môže takéto pekné peniaze získať aj mamina, ktorá mala napríklad minimálnu mzdu. Dá sa povedať, že našla dieru v zákone, aj keď nie v tom pravom slova zmysle. Čo sa teda v príspevku píše?

Materská vo výške 1400€ s minimálnou mzdou? 😮 Áno! A prezradím vám ako na to!! 👊💪

Už pár rokov som ‚papierovo‘ zamestnaná len s minimálnou mzdou a tak sme rozmýšľali ako využiť príspevky od štátu v prípade, že budeme mať bábo, čo sa aj stalo. A vtedy mi David priniesol knihu od Jozefa Mihála (bývalého ministra práce): Materská. 😋 Vďaka nemu poberám materskú momentálne niečo cez 1400€ mesačne a nepíšem to kvôli tomu, aby som sa chválila, no kvôli tomu, že takú materskú môže mať každá/každý (aj tatovia) z vás!! 👏👏👏

Čo som presne spravila??? 🤔

V prvom rade potrebujete byť zamestnaný minimálne 9 mesiacov (270 dní) pred poberaním materskej, v mojom prípade to bolo s mega minimálnou mzdou. 😁

Druhá podmienka je ‚papierová‘ zmena zamestnania/zamestnávateľa (musíte dať výpoveď v starom zamestnaní a zamestnať sa niekde inde). A to minimálne 3 mesiace (90 dní) pred poberaním materskej. Z tohto príjmu vám bude následne vypočítaná vaša materská (75%)!! 🤑 V mojom prípade to bolo 1860€. Samozrejme s tým súvisí aj platenie odvodov, no berte to ako investíciu. Mňa stáli odvody za tie 3 mesiace niečo cez 3000€ (za 2 mesiace sa vám to vráti a ďalej už len profitujete!!).

Tretia fáza je samotné poberanie materskej!! 😜 Tá je vyplácaná cca 34 týždňov, čiže celkovo viete dostáť od štátu cca 11.000€!! 😮💪👏🥰

Teda na záver!! Šup šup preštudovať si vaše možnosti pri nároku o materskú a robiť deti čo najvááác!! PS: Investícia 3000€, čistý zisk 8000€!! 🤔 Môže byť, nie? 😜 Zdieľajte, nech sa o tom dozvie čo najviac ľudí!! 

Čo na to poviete? Ak sa chystáte na materskú dovolenku a zisťujete, aké možnosti máte, určite to stojí za zamyslenie a bližšie preštudovanie si.

UPOZORNENIE: Po zvážení dopĺňame informáciu, že sa v žiadnom prípade nejedná o navádzanie na rovnaký postup. V tomto článku sme len zdieľali status mamičky a informácie, ktoré sama zverejnila. Pri každom jednom prípade odchodu na materskú dovolenku odporúčame si preštudovať zákony, prípadne sa informovať priamo v poisťovni.