Od Antarktídy sa odtrhol obrovský kus ľadu. Odborníci varujú pred ničivou katastrofou!

Lucia Mužlová

pixabay.com

Antarktída pozostáva z ľadových šelfov a k najznámejším patrí Larsen. Prednedávnom sa začal pomaly rozpadávať a v júli svet obletela informácia, že ľadový šelf Larsen sa rozpadol na menšie kusy o veľkosti až 6000 km². To je približne rozloha 4-krát väčšia ako Londýn. Viete si to predstaviť?

Článok pokračuje pod videom ↓
pixabay.com

Mnoho odborníkov a vedcov sa zhodlo, že táto udalosť bude mať vážny dopad na celú našu planétu. Nešlo však o raritu alebo jav, ktorý by sa nedal očakávať. Na to, kedy sa ľadovec odtrhne, čakali vedci doslova celé mesiace. Už od roku 2014 boli pozorované väčšie či menšie praskliny a rozpad bol teda len otázkou času. Niektorí tvrdia, že dôvodom môže byť aj globálne otepľovanie, ktoré spôsobuje ako rozpad, tak aj vznik nových, menších jazier.

Momentálne nevieme povedať, v akej miere odtrhnutie ľadovca spôsobí oslabenie celej zóny. Šlo však o jav, ktorý sa dal očakávať,“ povedal Chris Burstad. Nedá sa však povedať, či bude obrovský ľadovec veľkým škodcom. Ovplyvniť však môže aj prúdy, ktoré následne ovplyvnia lodnú dopravu.

pixabay.com

Vedci z Veľkej Británie varujú, že hladina mora sa vraj môže zvýšiť až o 10 centimetrov, čo je naozaj alarmujúce číslo. Pobrežné štáty sú vo vážnom ohrození, a ak sa naplní prognóza, je v ohrození množstvo domovov, ale aj životov. Podľa odborníkov to bude jedna z najväčších prírodných katastrof v dejinách ľudstva.

pixabay.com

Tým, že sa ľadovec odtrhol, otvorilo to brány k prebádaniu nových ekosystémov. V ľade sa našli torzá tiel živočíchov, ktoré tam boli približne 120-tisíc rokov. K rozsiahlejšiemu výskumu, žiaľ, však nedošlo, pretože celá odborná skupina bola zastavená a najbližšia expedícia by sa mala konať v marci roku 2019. Jediné, v čo všetci dúfajú je, že tieto poznatky nezmiznú v útrobách mora.

Človek vo veľkom ovplyvňuje prírodu, a aj prírodné javy. Môžeme sa len domnievať, nakoľko sa jedná o pochybenie zo strany človeka a aký veľký vplyv mala ľudská činnosť na odtrhnutie ľadovca. Čo si myslíte vy?

Pozri aj: Ukázala začínajúce bruško. Novinári zachytili prvú fotografiu ostro sledovanej tehotnej vojvodkyne

zdroj: babskeveci.sk (Lucia M.)

Najnovšie články