Slovenská lekárka opísala, ako to vyzerá na covidovom oddelení: Mladí ľudia sa dusia zaživa, neočkovaní ľutujú

Kristína Hagarová

Ilustračné foto: unsplash

Byť lekárom je viac poslanie ako povolanie. Mnohí však jeho váhu pochopili až vtedy, keď vypukla pandémia. Niektorí to možno oľutovali, iní však pochopili, že presne kvôli tomuto musia pomáhať.

Svoje o tom vie aj lekárka Monika, ktorá sa vrátila z Afriky. Na svojom Instagrame zdieľala aj príbehy z Afriky, no teraz sa neštíti povedať aj to, ako to vyzerá na covidovom oddelení. Na svojom Instagrame má tiež takmer 16-tisíc sledovateľov, no najnovšie povedala otvorene o tom, čo sa deje v nemocniciach. Niektoré príbehy sú naozaj srdcervúce a priam z nich až mrazí. Monika tiež upozorňuje, že všetky mená, ktoré v príspevku uviedla, sú vymyslené.

Silné slová

„Ráno. Na sedení sa hlási pár úmrtí, pár pacientov na vysokoprietokovom kyslíku, pár to zvláda na nízkoprietokovom. Plní sa nám oddelenie. Lietam od rána od pacienta k pacientovi, nestíham piť, čúrať, jem obed zatiaľ čo vybavujem telefonáty s príbuznými. Je niekto z nich očkovaný? Aktuálne jeden z pätnástich. Aj ten, chudák, s vrodenou ťažkou poruchou imunity… Nakazil ho neočkovaný…

Prichádzam na oddelenie. ,,Pán Zima, ste to Vy? “ Oči mi vyletia z jamiek. Môj 40 ročný sused, zdravý fešný chlap. Tak ho poznám. Teraz leží predomnou bezvládne sa odovzdávajúci do našich rúk. Nehybný, lapajúci po dychu sypí: ,,Dusím sa… Pomôžte mi… “ saturácia 80 % rýchlo klesá. Dusí sa zaživa… Potím sa. Je tak mladý. Doma malé deti a žena.

Príbehy, ktoré vás dostanú

Vedľa neho pán Weis chrochtá cez hadice: ,,Ja som taký debil, že som sa nedal zaočkovať. “ Covid mu spôsobil embóliu, krvná zrazenina mu upchala cievu v pľúcach. Ten ušiel pred smrťou zázrakom. A stále nemá vyhraté. Pani Dvorská dnes ráno plače: ,,Pani doktorka, ja sa už nevládzem na to pozerať .“ Tento týždeň vedľa nej na izbe umreli na Covid traja ľudia.

,,Pán Grňo, Vy dnes idete domov, to je úžasné!“ ,,Pani doktorka, tak sa teším na moju manželku.“ Pán Grňo ešte nevie, že jeho manželka pred 4 dňami umrela kvôli Covidu na ARE… ,,Tak pán Hlava, Vy ste už u nás 2 týždne, lepšíte sa, to je skvelé! Snáď Vás už tento týždeň prepustíme.“ A presne tohto pacienta som dnes preložila akútne zhoršenéhona JIS.

Neočkovaní si spytujú svedomie

A takto by som mohla opisovať príbehy desiatky ľudí. Ľudí, ktorí sa dusia. Nemôžu dýchať. Zažil si ten pocit niekedy? Kedy sa na pár sekúnd nemôžeš nadýchnuť? Tú paniku? Títo ľudia sa dusia dni, týždne… Až niektorí na udusenie umrú. A ja som si myslela, že v Afrike som zažila tie najhoršie veci…

Neočkovaní pacienti, ktorí u nás ležia si spytujú svedomie… Keby tak vedeli vrátiť čas… Argumenty: ,,A ja som sa bál, lebo mám žlčové kamene.“,,A ja som prekonal infarkt.“,,A moju známu bolia kĺby po očkovaní“ – SÚ NEZMYSELNÉ. To, čo Vás čaká u nás je neporovnateľne horšie než to, čo možno po vakcíne. Všetkým vám prajem veľa zdravia a buďme rozumní.“

Doktorka zdieľa pravidelne príbehy na svojich sociálnych sieťach, no mnohí ľudia si stále myslia, že to funguje úplne inak a celé je to len veľká propaganda. Dôležité však je, aby ste si na seba dávali pozor.

7
Komentovať