Je to definitívne. Na Vianoce dorazí ochladenie, vieme, či bude na Slovensku aj snežiť

Lucia Mužlová

FOTO TASR - František Iván

Keď si pozriete predpoveď počasia na najbližšie dni, uvidíte pomerne vysoké plusové teploty a nič nenapovedá tomu, že by mali byť tento rok Vianoce zasnežené. V nízkych polohách je momentálne krajina bez snehu, no ochladenie podľa meteorológov príde.

Článok pokračuje pod videom ↓
Foto: Archív TASR/Ján Krošlák

Ako na svojich stránkach informuje imeteo, v závere decembra sa má ochladiť. Nižšie teploty budú aj na Vianoce. Tohtoročný december je na našom území zatiaľ teplotne vysoko nadpriemerný. V závere mesiaca nás čaká ochladenie, ktoré môže priniesť už cez Vianoce sneženie.

Teplota na území Slovenska v týchto dňoch dosahuje mimoriadne vysoké hodnoty. Vonku je oproti dlhodobému normálu aj o 10 °C teplejšie, no už čoskoro nás čaká výraznejšia zmena. Viaceré modely predpovedajú chladnejšie obdobie, ktoré by malo doraziť už cez Vianoce. Predpoveď je momentálne už počas niekoľkých po sebe idúcich dní konzistentná a ráta s postupným ochladzovaním, ktoré by malo doraziť okolo 23. decembra.

Foto: archív TASR/Michal Svítok

Od severozápadu by sa mal do oblasti strednej Európy dostať chladný vzduch, ktorý zníži terajšie teploty na úroveň dlhodobého priemeru. Okrem ochladenia by mali s frontom doraziť aj zrážky.

Modely momentálne rátajú, že počas Štedrého večera by malo nad naše územie doraziť výraznejšie sneženie. Momentálne je veľká šanca, že snežiť bude od nadmorskej výšky cca 400 metrov. Ráno na 1. sviatok vianočný je malá pravdepodobnosť, že snehová pokrývka sa môže vytvoriť aj v nížinách.

S vysokou pravdepodobnosťou tak budeme mať biele Vianoce najmä na strednom Slovensku. Po vianočných sviatkoch napadne sneh aj v nižších polohách a vytvoriť sa tak môže prvá súvislá snehová pokrývka na celom území Slovenska.