Meteorológovia zverejnili prvú predpoveď na zimu 2022. Pripravte sa na tuhé mrazy, toto však mnohých nepoteší

Kristína Hagarová

Foto: TASR/AP

Meteorológovia zverejnili prvú veľkú predpoveď na zimu 2022/2023. Milovníci mrazov sa určite potešia, čakajú nás extrémne nízke teploty. Nepotešia sa milovníci snehu.

Článok pokračuje pod videom ↓

Portál Imeteo zverejnil predpoveď na zimu 2022/2023. Na začiatku jesene budú v Európe prevládať teplé a suché podmienky. Ak chcete vedieť, aká bude tohtoročná zima, predpovede hovoria jednoznačne. Túto zimu sa môžete pripraviť na tuhé mrazy. Najchladnejšia zima sa očakáva v Španielsku a vo Francúzsku. Mrazy však zasiahnu celú Európu.

Toto je dôvod, prečo môžeme očakávať mrazy

Podľa odborníkov sú na vine následky januárovej erupcie podmorskej sopky Hunga Tonga-Hunga Ha’apai. Výbuch sopky pri tichomorskom súostroví Tonga v januári tohto roku priniesol do ovzdušia také množstvo vody, že to bude mať niekoľkomesačný vplyv na počasie v Európe aaj USA.

Nízke teploty by mali trvať minimálne do konca zimy. Voda a para sa dostali cez najnižšiu vrstvu atmosféry, kde sa nachádzajú oblaky, do stratosféry, ktorá je zvyčajne veľmi suchá. Tam sa výrazne ochladili, ale neprešli cez ozónovú vrstvu.

Viac správ o počasí nájdete na imeteo.sk