Kedysi bola najkrajšou ženou sveta, dnes má už 81 rokov. Spoznávate slávnu ženu na fotografii?

Hyriaková Kristína

Mieremet, Rob / Anefo [CC BY-SA 3.0 nl], via Wikimedia Commons

Mnohí ľudia ju poznajú, no len málokto vie, aký mala život a ako vyzerala, keď bola mladá. Jane Fonda má 81 rokov a napriek svojmu vyššiemu veku vyzerá neuveriteľne dobre. Aký bol jej život?

Ako uvádza portál Britannica, Jane, celým menom Lady Jayne Seymour Fonda je americká herečka, ale aj spisovateľka, politická aktivistka a bývalá modelka. Je držiteľkou dvoch cien Oscara, štyrikrát získala Zlatý Glóbus a taktiež aj dve ocenenia BAFTA Awards. Na Oscara však bola celkovo nominovaná sedemkrát. Pochádza z hereckej rodiny, jej otec, Henry Fonda bol významný filmový a divadelný herec. Jej mama Bridget bola taktiež herečka. Mnohí ju poznajú hlavne z filmov ako Diabolská svokra, Dámsky klub, Klute alebo Návrat domov. Jej herecká kariéra sa však začala už v roku 1960.

TASR archív

Problémy s láskou

Ako uvádza portál Factinate, jej ľúbostný život nebola žiadna prechádzka ružovou záhradou. Celkovo bola trikrát vydatá, pričom jej posledné manželstvo sa skončilo v roku 2001 po desiatich rokoch. Má dve deti, jedno z prvého a jedno z druhého manželstva. Svojho druhého manžela, Toma Haydena, si zobrala len tri dni po rozvode. S tým však mala veľmi komplikované manželstvo. Tom bol posadnutý kontrolou a chcel Jane ovládať. Keď zbohatla, cítil sa veľmi nepohodlne a chcel, aby naďalej žili skromne. Dokonca vraj ochorel, keď uvidel, že si Jane kúpila hodinky značky Cartier, musela ich vymeniť za lacnejšie.

Nádherná žena

V začiatkoch svojej kariéry bola Jane veľmi známa hlavne svojím sexy vzhľadom vo filme Barbarella. Avšak, vyplatilo sa to. V roku 1995 ju časopis Empire zaradil do rebríčka najsexy žien všetkých čias. Predtým, než sa stala známou herečkou Hollywoodu, venovala sa modelingu. Predtým, než začala s herectvom, bola dvakrát na obálke známeho časopisu Vogue.

TASR archív
TASR archív

Rodinné tragédie

Medzi súrodencami mala podľa portálu panovať veľká rivalita a navzájom sa predbiehali. Najviac s ňou súperil jej brat Peter, ktorý sa taktiež vydal v hereckých šľapajách. Janenina matka bojovala so svojím mentálnym zdravím, napriek tomu, že celá rodinka pôsobila veľmi idylicky. V roku 1950 svoj boj prehrala a spáchala samovraždu. Jej vzťah s otcom bol veľmi komplikovaný, pretože sa snažil kontrolovať aj to, ako vyzerá. „Bola som od môjho otca naučená na to, že to ako vyzerám je to, na čom naozaj záleží. Bol to dobrý muž, no ja som bola na neho nahnevaná, pretože mi naznačoval niečo, čo by otcovia robiť nemali. Keď nevyzeráš perfektne, nebudeš milovaná,“ povedala.

TASR archív

Agresia

V roku 1970 začala spoločnosť Jane vnímať v negatívnom svetle, hlavne po jednom výbušnom incidente na letisku v Clevelande, kedy jej našli v batožine 105 fľaštičiek, v ktorých bolo asi 2 000 tabletiek. Úrady hviezdu zatkli, tá však mala reagovať kopaním hliadky a aj colného agenta. Na druhej strane sa neskôr prišlo na to, že tabletky boli len vitamíny, ktoré získala legálne. Taktiež útok na colného agenta bol ospravedlnený, keďže sa prišlo na to, že ju prenasledoval na toalety.

Mieremet, Rob / Anefo [CC BY-SA 3.0 nl], via Wikimedia Commons
Ako mladá trpela poruchou príjmu potravy. Bulímia ju prenasledovala približne do tridsiatky a sama priznala, že boli dni, kedy prežila len na káve, cigaretách a jahodovom jogurte. Napriek tomu, že jej hviezda vystrelila veľmi rýchlo a taktiež sa dlho držala aj na svojom vrchole, nepísali na ňu len pozitívne recenzie. V jej začiatkoch o nej napísali aj ako o najhoršej herečke roka.

Najnovšie články