S kolegom zarábali rovnako, no každý má inú výšku dôchodku. Pozrite si, či sa to môže týkať aj vás

Dana Kleinová

Foto: Image by wavebreakmedia_micro on Freepik / Pexels

Poznáte niekoho, kto dostáva nižší dôchodok, pritom zarábal rovnako ako jeho kolega, alebo je to rovno váš prípad? Aby sme vám to lepšie priblížili, ukážeme vám, ako Sociálna poisťovňa ráta sumu dôchodkov.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako píše portál Pravda, Sociálna poisťovňa má špeciálny vzorec na to, ako počíta výšku penzie. Môže sa tak stať, že hoci ste s kolegom zarábali rovnako, líšite sa v inej dôležitej veličine, ktorá je súčasťou výpočtu, a tak vám vyjdú rozdielne sumy. Ukážeme vám to na príkladoch.

Foto: Santeri Viinamäki, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Ako vypočítať výšku dôchodku

Na to, aby ste vypočítali výšku dôchodku, potrebujete tri veličiny – POMB (priemerný osobný mzdový bod), ODP (súčet obdobia dôchodkového poistenia získaného ku dňu vzniku nároku na starobný dôchodok) a ADH  (aktuálnu dôchodkovú hodnotu ku dňu vzniku nároku na výplatu dôchodku). Vzorec potom zostavíte nasledovne – POMB x ODP x ADH.

Mierna zmena nastáva, ak ste boli dôchodkovo poistení po vzniku nároku na starobný dôchodok (hoci aj len jeden deň) a nepoberali ste tento dôchodok alebo jeho časť. V tomto prípade sa najprv použije spomínaný vzorec, ktorý určí sumu dôchodku ku dňu vzniku nároku a k tejto sume sa pripočíta suma dôchodku patriaca za obdobie dôchodkového poistenia po vzniku nároku (po odpočítaní dôb, ktoré sa na účely zvýšenia nezapočítavajú do obdobia dôchodkového poistenia). Tá sa vypočíta ako ∑ OMB x ADH, pričom ∑ OMB predstavuje súčet osobných mzdových bodov za obdobie dôchodkového poistenia po vzniku nároku.

K tejto sume dôchodku sa potom ešte pripočíta suma percentuálneho zvýšenia dôchodku za obdobie dôchodkového poistenia získané po vzniku nároku na dôchodok (po odpočítaní dôb, ktoré sa na účely zvýšenia nezapočítavajú do obdobia dôchodkového poistenia), ktoré predstavuje 0,5 % za každých celých 30 dní obdobia dôchodkového poistenia. Na zvyšky dní sa pri výpočte dní, za ktoré patrí toto zvýšenie, neprihliada. Ak je počet dní po vzniku nároku na dôchodok nižší ako 30, zvýšenie o 0,5 % sa neposkytne. Za 365 dní sa poskytne zvýšenie o 6 %.

Ako môže vzniknúť rozdielna suma za rovnakú prácu

Najnovšie články