Saharu zasiahlo najväčšie sneženie v histórii. Ľudia si na púšti stavali snehuliaky a sánkovali sa

Michal Blaško

Hoci bol minulý rok vyhlásený za najteplejší od roku 1880, tento rok o tom vôbec nevypovedá. Celú Európu totiž sužujú ukrutné mrazy a aby to nestačilo, na jednom z najteplejších miest na Zemi, na Saharskej púšti, najnovšie napadol až meter snehu!

Počasie sa snáď úplne zbláznilo. Po tom, ako bol minulý rok vyhlásený za najteplejší v histórií, teraz pre zmenu extrémne nízke teploty už niekoľko týždňov mrazia celú Európu. Toto nezvyčajné počasie sa však teraz presúva ďalej na juh, kde už stihlo zabezpečiť sneh a mráz v letných dovolenkových destináciách ako sú Costa del Sol na juhu Španielska alebo na ostrove Malorca.

Tu sa však chladné počasie nezastavilo a prekvapivo pokračovalo až nad Severnú Afriku, kde nič podobné nezažili už od roku 1979. Deti v meste Ain Sefra vo východnom Alžírsku, ktoré je prezývané tiež ako „brána do Sahary“, teraz po prvý raz v živote stavajú snehuliakov a sánkujú sa na snežných dunách. Poďte sa s nami na to pozrieť.

interez4O snežení nad najväčšou piesočnou púšťou na svete, Saharskou púšťou, sme vás už informovali tesne pred Vianocami. Ľudia vtedy neverili vlastným očiam, nič podobné totiž nezažili dlhých 37 rokov, konkrétne od 18. februára 1979, kedy bolo zaznamenané posledné sneženie v tejto, inak extrémne horúcej, oblasti. Stalo sa však to, čo nikto neočakával. Pred pár dňami snežilo znovu, tento raz však poriadne. V niektorých oblastiach Alžírska nasnežilo viac ako jeden meter snehu. Takáto nečakaná snehová nádielka zaskočila vodičov úplne nepripravených a v mnohých mestách spôsobila doslova chaos, kedy sa autá šmýkali na zasnežených cestách a mestská doprava pre istotu úplne skolabovala. To však miestnym deťom vôbec nevadilo, práve naopak. Po prvý, a možno aj posledný raz v ich živote, mali tú možnosť sa spustiť na provizórnych sánkach zo zasnežených dún a postaviť si skutočného snehuliaka.

Saharská púšť pokrýva veľkú časť severnej Afriky a podľa vedcov táto oblasť podlieha kontinuálnym zmenám teploty a vlhkosti, ktoré trvajú už niekoľko stoviek tisíc rokov. Preto, hoci sa súčasná Sahara javí ako extrémne horúca a suchá, približne o 15-tisíc rokov bude zrejme znovu chladná a zalesnená.

dailymail.co.uk
dailymail.co.uk
dailymail.co.uk
dailymail.co.uk
dailymail.co.uk

dailymail.co.uk
dailymail.co.uk
dailymail.co.uk
dailymail.co.uk
dailymail.co.uk
dailymail.co.uk
dailymail.co.uk
dailymail.co.uk

Pozri aj: Fotografka sa prechádza po najhlbšom jazere sveta, aby všetkým ukázala, aký nádherný je zamrznutý Bajkal v zime

zdroj: dailymail.co.uk

Najnovšie články