Maďarské mesto sa rozhodlo pomôcť katedrále Notre-Dame. Neuveríte, aký má na to dôvod

TASR

Foto: TASR AP Photo/Thibault Camus

Maďarské mesto Segedín v utorok oznámilo, že prispeje sumou 10.000 eur na obnovu požiarom spustošenej katedrály Notre-Dame v Paríži. Pripomenulo pritom pomoc, ktorú francúzska metropola poskytla Segedínu po ničivej povodni v roku 1879.

Článok pokračuje pod videom ↓

„Pred 140 rokmi Paríž pomohol obnoviť Segedín po veľkej záplave, teraz Segedín v duchu európskej solidarity pomáha Parížu,“ píše sa vo vyhlásení magistrátu. Dvanásteho marca 1879 väčšinu budov v Segedíne zničila povodeň, ktorá si tiež vyžiadala viac ako 160 ľudských životov. Mesto leží na rieke Tisa približne 160 kilometrov od Budapešti. Mnohé európske hlavné mestá vrátane Paríža, Viedne a Londýna poslali finančnú pomoc na obnovu Segedínu, ktorý po nich z vďačnosti pomenoval svoje nové bulváre.

Tretie najväčšie maďarské mesto so 160.000 obyvateľmi tiež koordinuje zbierku od miestnych občanov, uviedol magistrát podľa agentúry AFP. Rozsiahly požiar, ktorý Chrám Matky Božej zachvátil v pondelok večer, sa hasičom podarilo v utorok úplne uhasiť. Zhorela však drevená strecha katedrály a drevená vežička – sanktusník – z 19. storočia.