Aj skúseným gazdinám v domácnosti sa neraz stane, že sa popália pri varení, obaria vriacou vodou či pri žehlení sa nechtiac dotknú rozhorúčenej žehličky. Nikdy neviete, kedy príde tá nestrážená chvíľa a bolesti je zrazu toľko, že dva dni nemôžete nič manuálne robiť. Naše staré mamy však na to mali vynikajúci trik.
Osvedčená pomoc sa v domácnosti a v záležitostiach s ňou spojenými vždy zíde. Bolestivé popáleniny potrápia naše ruky na dlhší čas. A čo potrebuje žena a matka viac než svoje ruky? Dômyselná metóda našich babičiek vám pri najbližšej nehode zaručene pomôže a uľahčí aj ďalšie dni.
Mastný fľak
Naši predkovia kedysi popáleniny riešili skutočne po domácky. Po prvotnom šoku z boľačky si okamžite utekali na popálenú ranu natrieť obyčajnú bravčovú masť. Aby bol účinok ešte silnejší, na masť si priložili ešte rýchlo nakrájaný surový zemiak. Táto metóda zabránila vzniku bolestivých pľuzgierikov.
Bez milosti zapchať!
Druhou fintou, ktorú používali naše staré mamy, bolo použitie múky. Pýtate sa ako? Celkom jednoducho. Tesne po popálení, keď bola koža ešte vlhká, posypali boľavé miesto trochou obyčajnej múky. Múka zablokovala prísun vzduchu a častíc prachu do rany, v ktorej by sa bez toho spravili pľuzgiere. Okrem toho, toto bol vraj najrýchlejší spôsob, ako zranenia nielen zmierniť, ale aj celkom odstrániť.
Cibuľou na bolesť
Ak nemáte nič iné po ruke, staré prírodné lekárničky odkazujú aj na zázračné účinky cibule. S tou však opatrne, prikladať by ste ju mali len zľahka, inak si môžete kožu ešte viac spáliť. A v žiadnom prípade ju o kožu netrite! Cibuľa by vám okrem zmiernenia popáleniny mala na chvíľu utíšiť aj počiatočnú silnú bolesť.
Liečba alkoholom
Ak ste sa však už ocitli v ťažkostiach a spravili sa vám nepríjemné a najmä bolestivé pľuzgiere, namočte si handričku alebo vreckovku do obyčajného čistého alkoholu. Kožu si síce vysušíte, no rana bude pravidelne dezinfikovaná a nezačne vám mokvať.
zdroj: babskeveci.sk (Monika), tudnodkell.info
Nahlásiť chybu v článku