Na Slovensko dorazilo babie leto, netešte sa však predčasne. Pripraviť sa môžete na prvé mrazy

Kristína Hagarová

Foto: pexels

Koniec augusta bol v znamení jesenného počasia. Chladné a daždivé dni mnohých ku koncu leta nepotešili, no zdá sa, že tomu je koniec.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako uvádza portál Imeteo, na Slovensko práve teraz dorazilo babie leto. Teploty budú teraz nadpriemerne vysoké a čaká nás stabilné, bez zrážok. Takto to bude trvať hneď niekoľko dní, ktoré by ste mali využiť na výlet. Noci a rána však budú veľmi chladné, pripraviť sa môžete na prvé mrazy. Koncom augusta boli teploty podpriemerné a hoci už máme kalendárne jeseň, nasledujúce dni budú teplejšie.

Vysoké teploty, ale aj nočné mrazy

Prečo však zároveň očakávame aj ranné a nočné mrazy? Na Slovensko sa bude podľa portálu dostávať studený a suchý vzduch. Práve to spôsobí teplotné výkyvy. Slnko je ešte v tomto období silné, teda vzduch bude počas dňa teplý a rýchlo sa bude prehrievať. Práve to, že je suchý, spôsobuje, že sa veľmi rýchlo ohrieva. To isté dochádza v noci, kedy sa rýchlejšie ochladzuje a teploty budú klesať rýchlo nadol.

Počas dňa teda môžeme očakávať aj +25 °C, v druhej polovici týždňa aj nad túto hranicu. Teploty sa počas noci budú na mnohých miestach Slovenska dostávať pod hranicu +10 °C, no v dolinách a v kotlinách bude ešte chladnejšie a teploty budú klesať k 0 °C. Mráz však zatiaľ hrozí v najchladnejších lokalitách, no v nižších polohách budú teploty klesať tiež nižšie. Na strednom a severnom Slovensku môžu teploty v nasledujúcich dňoch klesať pri zemi až k -4 °C.

Viac správ o počasí nájdete na imeteo.sk