Viete, koľko na Slovensku stojí výchova dieťaťa? Z tejto sumy sa vám poriadne zatočí hlava

SITA

Foto: Pexels

Mať dieťa je pomerne drahé, ak je na to rodič sám. Konštatuje to analytik 365.bank Tomáš Boháček. V roku 2021 žilo na Slovensku 108-tisíc detí s jedným rodičom a z toho bolo 86-tisíc detí v starostlivosti matky. To znamená, že približne 15 % detí na Slovensku žije v rodinách so slobodnou matkou.

Podľa analýz Ministerstva financií SR stojí v priemere výchova dieťaťa od narodenia do 18 rokov života na Slovensku približne 60-tisíc eur, čo predstavuje zhruba 280 eur za mesiac.

Koľko mesačne zaplatíte?

Náklady nie sú v čase života dieťaťa rovnomerne rozložené. Platí podľa Boháčka, že vyššie výdavky sú do približne piateho roku života a následne tesne pred dospelosťou. Z hľadiska celkovej situácie rodiča je však najkritickejšie podľa analytika práve obdobie približne do troch rokov od narodenia, kedy najmä čas a výpadok príjmov zo zamestnania vedia rodinný rozpočet poriadne napnúť. „Podľa štatistík si dnes vyžaduje toto obdobie výchovy dieťaťa v priemere 12-tisíc eur, teda 330 eur na mesiac,“ vysvetľuje Boháček.

Ako sú na tom slobodní rodičia?

Samozrejme, nejde o jediné výdavky rodiča. Najmä ak sa nemôže spoľahnúť na výpomoc svojej rodiny, platby alimentov od druhého rodiča, prípadne iných úspor. Vtedy musí rodič myslieť aj na nájomné, či platbu hypotéky, stravu pre seba a počítať aj s mimoriadnymi výdavkami. „V sumáre sa tak dostaneme počas prvých troch rokov života dieťaťa k minimálnej priemernej úrovni potrebnej mesačnej sumy rodiča na úrovni približne 1 000 eur,“ hovorí analytik.

Prichádzajú o úspory

Najnovšie články