Seniori, ak nechcete prísť o dôchodok, zbystrite pozornosť. Tieto povinnosti musíte splniť, aby ste vaše peniaze dostali

Hyriaková Kristína

Foto: TASR archív/ SITA

Aj keď ste už na dôchodku, vaše povinnosti voči Sociálnej poisťovni sa úplne neskončili. Oznámiť jej musíte napríklad zmenu adresy, kde sa nachádzate a zdržiavate sa.

Článok pokračuje pod videom ↓

Pozor, nejde o adresu trvalého či prechodného pobytu, ktorý má Sociálna poisťovňa z Registra fyzických osôb. Ako informuje na svojom webe, zmenu adresy musíte oznámiť neformálnou žiadosťou o zmenu adresy, ktorú doručíte pobočke Sociálnej poisťovne, alebo ústrediu Sociálnej poisťovne, alebo prostredníctvom eSchránky, ak ju máte aktivovanú. Taktiež máte možnosť využiť formulár na stránke Sociálnej poisťovne.

Viete, aké sú vaše povinnosti?

Túto adresu musíte oznámiť do ôsmich dní, odkedy zmena nastala. Pokiaľ si túto povinnosť nesplníte, nemusíte dostať dôležité dokumenty a okrem toho môžete prísť o dôchodok, pokiaľ ho dostávate v hotovosti poštou. Ak žijete v zahraničí, musíte Sociálnej poisťovni preukazovať svoje žitie, aby vám vyplácala dôchodok bez prerušenia.

Opäť si môžete na stránke stiahnuť formulár Potvrdenie o žití podľa krajiny, v ktorej žijete. To pošlete poštou na adresu ústredia Sociálnej poisťovne, alebo elektronicky. Toto potvrdenie sa vás však netýka, pokiaľ bývate v Českej republike. Váš podpis musí byť taktiež overený.

Najnovšie články