Sú jednoduché, ale účinné. 5 bodov, ktoré by sme mali dodržiavať pri nakupovaní všetci

Hyriaková Kristína

Foto: pexels

Mnohí ľudia sa teraz snažia nakupovať sporadicky a maximálne dvakrát do týždňa. Základom je, aby ste sa vyhli veľkému počtu ľudí. Čím viac ľudí totižto stretnete, tým vyššie je riziko prenosu vírusu. Ako sa teda zamerať na bezpečnosť, keď idete do obchodov.

Článok pokračuje pod videom ↓

Portál Science Alert spísal niekoľko krokov k tomu, ako v súčasnej dobe bezpečne nakupovať. Aby sa človek nakazil koronavírusom, musí byť vystavený určitému počtu vírusových čiastočiek. Zatiaľ si však nikto nie je istý, čo presne to číslo znamená. Vírus však môže byť prenášaných dychom alebo aj dotykom s vírusovými časticami a následným prenesením do úst, nosa alebo očí.

Foto: pixabay

Keď infikovaná osoba kašle, produkuje viac kvapôčok, ktoré sú rôzne veľké. Tie väčšie sa aj rýchlejšie usadia, keďže majú vyššiu hmotnosť. Menšie kvapôčky sa však budú prenášať ďalej, pretože ich nižšia hmotnosť sa ľahšie prenáša vzduchom. Väčšie kvapky majú v sebe viac vírusových častíc a čím viac ste im vystavený, tým je pravdepodobnejšie, že sa nakazíte. Práve preto existuje teraz pravidlo dvoch metrov od seba.

Foto: unsplash

Koronavírus môže prežiť na rôznych materiáloch. Povrchy, na ktorých je vírus najpravdepodobnejší, sú tie, ktorých sa často dotýka veľa ľudí. V obchode je to jednoznačne nákupný vozík. Aj práve preto by ste sa mali držať niekoľkých pravidiel, ak chcete absolvovať bezpečné nakupovanie v supermarkete.

Ak môžete, zostaňte doma

Plánujte dopredu, aby ste nemuseli chodiť často do obchodov. Ak máte možnosť, určite si zvoľte doručenie do domu. Samozrejmosťou je, že budete mať pri návšteve obchodu rúško a ak môžete, tak aj rukavice. Ak sa dá, vydezinfikujte si rukoväť košíka predtým, než sa ho dotknete. Nezabúdajte tiež dodržiavať dvojmetrový odstup.

V obchode strávte čo najmenej času

Skúste sa dotýkať vecí čo najmenej a nezdržujte sa dlho v uličkách, najmä v tých, ktoré sú zvyčajne preplnené. Od ostatných si držte odstup a nedotýkajte sa tváre. Ak potrebujete pomoc, požiadajte o ňu, ale snažte sa čo najviac vyhnúť kontaktu s inými ľuďmi.

Foto: unsplash

Vyhýbajte sa kontaktu

Čo sa týka samoobslužných pokladní, asi vám je jasné, že sa toho pred vami dotýkalo množstvo ľudí. Preto sa snažte vyhnúť zbytočnému dotýkaniu sa. Zvoľte platbu kartou alebo telefónom, aby ste nemuseli manipulovať s peniazmi.

Dôsledne si umývajte ruky

Potom, ako odídete z obchodu, ak ste mali rukavice, zlikvidujte ich alebo (pokiaľ ste mali bavlnené) ich doma hneď vyvarte. Ak ste boli bez rukavíc, hneď si ruky vydezinfikujte, a potom môžete ísť domov. Keď prídete domov, ruky si umyte. Ak môžete, vyhoďte obaly potravín, ktoré nemusia byť zabalené (hoci je nepravdepodobné, že by bol povrch pokrytý vírusom a prenášal tak infekciu). Všetky potraviny a výrobky, ktoré ste kúpili, odložte a opäť si umyte ruky. Pokiaľ ste počas nákupu používali mobil, vyčistite ho.

Foto: unsplash

Pripravovanie jedla

Zmrazenie a aj varenie by malo vírus odstrániť, hoci v súčasnosti neexistuje dôkaz, že by sa COVID-19 mohol prenášať prostredníctvom potravín. Dbajte však na dôkladnú hygienu potravín a uistite sa, že všetko správne varíte. Čerstvé ovocie a zeleninu dôkladne umyte, a to hlavne predtým, než ho budete jesť surové.

Foto: unsplash

Hoci je určite dôležité, aby ste sa držali pravidla všetko s mierou, musíte myslieť aj na to, že situácia je vážna, a to aj napriek tomu, že na Slovensku všetko pomaly ustupuje.

Najnovšie články