Na trinásty dôchodok nemá nárok každý penzista. Skontrolujte si, či v roku 2024 dostanete 600 eur

Hyriaková Kristína , TASR

Foto: unsplash

V tomto roku trinásty dôchodok prejde výraznou zmenou. Bude oveľa vyšší, keďže dosiahnne výšku priemerného dôchodku, no nedostane ho každý senior. Dôležité je, aby splnil podmienky.

Článok pokračuje pod videom ↓

Aj tento rok by mali seniori dostať trinásty dôchodok až na konci roka, avšak vláda ho môže vyplatiť aj skôr, pokiaľ by sme opäť čelili zdražovaniu. Tu však nastáva problém. Trinásty dôchodok dostane ten dôchodca, ktorý má v mesiaci, kedy sa vypláca, nárok na penziu. Pokiaľ by ho napríklad dostali v júli a senior by mal nárok na dôchodok až neskôr v tomto roku, trinásty dôchodok by už nedostal.

Mimoriadna valorizácia počas minulého roka

Seniori dostali mimoriadnu valorizáciu aj minulý rok v júli. Pokiaľ by miera dôchodcovskej inflácie presiahla 5 %, štát by opäť zvýšil penzie, najskôr však o tri mesiace po oznámení Štatistického úradu. Vzhľadom na to, že v tomto roku inflácia klesla, takýto scenár je nepravdepodobný.

Kto má nárok na trinásty dôchodok?

Na trinásty dôchodok majú podľa Sociálnej poisťovne nárok ľudia, ktorí poberajú starobný, predčasný, invalidný, vdovský, vdovecký, sirotský, sociálny alebo štátny dôchodok. Výška trinásteho dôchodku bude pre všetkých poberateľov dôchodku rovnaká, rozdiel bude len v tom, aký druh dôchodku poberá. V tomto roku by tak poberateľ starobného dôchodku mal dostať 606 eur, predčasní starobní dôchodcovia zase 635 eur.

Sociálna poisťovňa už bude trinásty dôchodok vyplácať automaticky a nebude posielať písomné rozhodnutie.

Najnovšie články