Najnovšie štúdie hovoria jasne. Tento vek je ideálny, pokiaľ chcete mať doma šikovnejšie a múdrejšie dieťa

Kristína Hagarová

Foto: needpix.com

Žijeme v dobe, kedy sa veľa žien rozhodne žiť kariérnym životom a ten rodinný odkladajú na vedľajšiu koľaj. Je to pochopiteľné, pretože väčšina sa snaží najprv niečo dosiahnuť a až potom mať deti. Podľa Brightside je však mať deti po 30-tke dobré nielen pre vás, ale aj pre vaše dieťa.

Veľmi veľa výskumov hovorí o tom, že najlepšie je mať dieťa dokým nedosiahnete 30 rokov, ideálny čas je okolo 25. Tento názor vznikol hlavne v spojení s tým, že po určitom veku už môžu nastať rôzne komplikácie nielen, čo sa týka otehotnenia, ale aj počas samotného tehotenstva či pôrodu. Ako to však skutočne je?

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Eva Longoria Baston (@evalongoria),

Ženy odkladajú materstvo

Mnohé ženy na takéto rady však neberú ohľad a robia dobre. Podľa najnovšej štúdie môžu byť deti oveľa múdrejšie, keď ich máte až po 30-tke. Podľa štúdie, ktorá sa robila na približne 18 000 detí existuje priama súvislosť medzi vekom, kedy matka rodí a vývinom dieťaťa. Podľa tejto štúdie matky, ktoré majú svoje prvé dieťa medzi 30-39 rokom života majú deti oveľa inteligentnejšie ako tie medzi 20-29.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený sussex (@thesussexmmph),

Ženy po 30-tke majú inteligentnejšie deti

Podľa inej štúdie dosahujú tieto deti aj vyššie skóre v testoch. Podľa výskumnej pracovníčky Alice Goisis je inteligencia detí spojená aj so životným štýlom matky. Ženy po 30-tke majú oveľa viac skúseností, sú vzdelanejšie, pravdepodobne majú aj vyšší príjem, zdravší životný štýl a stabilný vzťah. Zaujímavé však je, že štúdia tvrdí, že po 40-tke to opäť klesá.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Duchess (@katetheduchess__),

Štúdie hovoria jednoznačne

Rokmi sa však všetko mení. Ešte v období roku 1958 a 1970 existovali dôkazy a štúdie o tom, že deti matiek, ktoré ich mali medzi 35-39 rokom života boli menej inteligentné ako medzi 25-29. Otočilo sa to približne medzi rokmi 2000 a 2002. Podľa Alice je to spôsobené tým, že vlastnosti a úlohy žien sa v priebehu rokov veľmi zmenili.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Anne Hathaway (@annehathaway),

Známe ženy, ktoré materstvo odložili na neskôr

Existuje hneď niekoľko svetoznámych žien, ktoré mali deti až po tridsiatke. Anne Hathaway, Eva Longoria, Meghan Markle aj Kate Middleton. Určite ich je veľmi veľa aj vo vašom okolí. Čo hovoríte na tieto štúdie? Myslíte si, že ženy robia dobre, keď materstvo odkladajú na neskôr a majú deti až po tridsiatke alebo je ideálny vek okolo 25?

Najnovšie články