Šedivé vlasy sa už nespájajú iba so starnutím. Šedivenie sa často týka aj mladých ľudí, ktorí nemajú ešte ani 30 rokov, ich vlasy však postupne strácajú farbu.
Šedivenie vlasov spôsobuje aj pracovný stres. Dôkazom sú napríklad aj fotografie prezidentov predtým, než nastúpili do funkcie a potom. Ako však uvádza portál FastCompany, vedci z Columbia University si zobrali do hľadáčika práve šedivenie a priebeh stresu. Zistili, že obmedzenie stresových situácií dokáže šedivenie nielen zastaviť, ale dokonca vlasu vrátiť pôvodnú farbu. Súvisí to napríklad aj s tým, či si daná osoba dopraje dovolenku.
Šediny zmeili farbu
Skúmali 7 mužov a 7 žien a zostali prekvapení, keď zistili, že šediny niektorých účastníkov sa prirodzene zmenili na pôvodnú farbu, keď sa stresové faktory rozptýlili. Jeden z účastníkov išiel na dovolenku a vrátil sa s tým, že 5 šedivých vlasov mu opäť stmavlo. Vlas sám o sebe nedokáže zmeniť farbu, no keď vyrastá, možné to je.
Nejde však o prelom, ktorý by teraz dokázal zmeniť ľudí, ktorí roky šedivejú. Ďalšie faktory, ktoré to ovplyvňujú, je vek, zdravie a aj genetika. Samozrejme, vedci si nemyslia, že zníženie stresu u človeka, ktorý má 70 rokov spôsobí, že mu začnú rásť tmavé vlasy. Je to však zaujímavé zistenie, ktoré prináša ďalšie zistenia o šedivení vlasov.
Nahlásiť chybu v článku