Najpoužívanejším spôsobom ako zistiť, či má človek nadváhu je Index telesnej hmotnosti, nazývaný aj BMI index, ktorý sa využíva po celom svete. Teraz však vedci prišli s novou metódou merania telesného tuku.
Nová vylepšená alternatíva sa volá Relatívny index tukovej hmotnosti, RFM a výskumníci sa dokonca nechali počuť, že je ešte presnejší ako BMI. Podľa nich potrebujete iba dva údaje a to mieru vášho pásu a výšku, takže nie je potrebných množstvo čísel, ako pri BMI.
Vedci tvrdia, že takýmto meraním získajú lepšiu predstavu o tom, či sa tuk v tele nachádza ešte v zdravej miere alebo už nie. Zároveň ide o spoľahlivejšiu, jednoduchšiu a lacnejšiu alternatívu bez použitia náročných výpočtov. Nová metóda už bola odskúšaná na niekoľkých pacientoch, čo vedcov utvrdilo v tom, že výsledky sú v poriadku a metóda tak zaručene funguje. Relatívna hodnota je lepším meradlom ako mnohé iné indexy na určenie množstva tuku v tele používané v medicíne či prírodných vedách, vrátane BMI indexu.
Čo je BMI index
Index telesnej hmotnosti označovaný ako BMI (z angl. Body Mass Index) bol navrhnutý belgickým matematikom, astronómom a štatistikom Adolfom Queteletom ešte v roku 1832. Mieru ohrozenia obezitou určuje ako pomer hmotnosti v kilogramoch a druhej mocniny výšky v metroch. Následne si na základne vypočítanej hodnoty musíte pozrieť v tabuľke, ako ste dopadli. Normálna hodnota BMI je medzi 18,5 a 25.
Odborníci vždy pripúšťali, že práve tento systém nie je dokonalý, nakoľko neberie do úvahy rodové rozdiely, svalovú hmotu a výsledky tak môžu byť skreslené hlavne pre deti a starších ľudí. BMI teda môže byť užitočným meradlom na sledovanie obezity, no potencionálne problémy súvisiace s hmotnosťou nepreukáže.
Meranie pomocou RFM
Nová metóda Relatívneho merania tukovej hmotnosti spočíva v tom, že si zmeriate výšku a obvod pásu, a získané čísla vložíte do nasledujúceho vzorca:
Muži: 64 – (20 x výška / obvod pásu) = RFM
Ženy: 76 – (20 x výška / obvod pásu) = RFM
V USA sa merania testovali na 3 546 dospelých pacientoch a získané výsledky sa takmer presne zhodovali s meraniami vysoko technologického skenovania tela DXA, ktoré je považované za najpresnejšiu metódu merania telesného tkaniva, kostí, svalov a tukov.
Skvelou správou je, že pre výpočet RFM indexu potrebujete len meter a zvládnete to všetko za malú chvíľku bez veľkej námahy.
Keďže je nová metóda ešte stále v testovaní, vedci sa neustále snažia RFM skúšať na ďalších pacientoch, aby sa zabezpečila ich vyššia presnosť. Ak sa im to podarí, možno príde čas rozlúčiť sa s osvedčeným BMI indexom a na scénu príde nová RFM metóda.
Lucy, sciencealert.com
Nahlásiť chybu v článku