Vedci prišli s novým prelomovým objavom. Konečne odhalili pravdu o tom, čo s vašim telom urobí 1 deň pôstu

Lucia Mužlová

Vedci skúmali, aký vplyv má už jednodňový pôst na bunky v našom tele. Závery sú šokujúce a prekvapili každého odporcu hladoviek a pôstu. Výskum sa robil na kmeňových bunkách laboratórnych myší a ukázalo sa, že už 24-hodinový pôst má pozitívny vplyv na regeneráciu buniek.

pixabay

Vedecká štúdia bola publikovaná v článku Cell Stem Cell, a prvé pokusy sa odohrali práve na bunkách nachádzajúcich sa v črevách. Po jedinom dni pôstu bunky akoby zmenili svoje správanie. Zastavilo sa spaľovanie sacharidov a začali sa spaľovať tuky. V okamihu, keď bunky začali spaľovať mastné kyseliny, ich funkčnosť sa zlepšila.

pixabay

„Ako bunky starnú, klesá ich funkcia na obnovu a taktiež sa tým znižuje celkovo schopnosť čriev obnovovať sa. Črevné kmeňové bunky sú hnacím motorom a aj vďaka nim môžu vznikať ďalšie a ďalšie,“ hovorí autor štúdie profesor Omer Yilmaz.

Vedci si taktiež uvedomili, že akonáhle začnú myši hladovať, aktivujú sa tzv. transkripčné faktory, proteíny, ktoré pomáhajú konvertovať DNA na RNA. Tieto závery sú pre vedu a celkovo aj pre pochopenie funkcií čriev a telových buniek veľmi dôležité a mohli by znamenať prielom v tejto oblasti. Na druhej strane sú tieto závery dôkazom toho, že pôst nemusí byť automaticky zlý, pokiaľ sa dodržuje správne. Taktiež môžu tieto výsledky pomôcť mnohým pacientom, ktorí trpia problémami s črevami, gastrointestinálnymi infekciami, prípadne sú po chemoterapii.

pixabay

Tím vedcov je pripravený skúmať, či sa tieto postupy a rovnako aj závery osvedčia aj pri iných bunkách mimo čriev. Ak majú rovnakú schopnosť, bude to znamenať obrovský krok pre vedu a výskum. Pôst tým pádom bude zvyšovať dlhovekosť tkaniva v mnohých orgánoch tela.

Pozri aj: Vegáni jej nevedia prísť na meno. Tehotnú mamičku dvoch detí kritizujú za to, že vyznáva flexitariánstvo

Lucia Mužlová, iflscience.com

Najnovšie články