Počas ostreľovania Kyjeva prišla o život ruská novinárka. Pracovala pre nezávislý server, bola aj väznená

TASR

Foto: maxpixel

Pri ostreľovaní Kyjeva prišla v stredu o život ruská novinárka Oxana Baulinová. Dostala sa pod paľbu, keď nakrúcala ničenie nákupného centra v kyjevskej štvrti Podiľskyj. Spolu s ňou zahynul jeden civilista, dvaja utrpeli zranenia. TASR správu prevzala od britského denníka The Guardian.

Baulinová pracovala pre nezávislý spravodajský server Insider. Na Ukrajine pôsobila ako korešpondentka, uverejňovala reportáže z Kyjeva a Ľvova a zameriavala sa na korupciu ruskej vlády. Novinársku kariéru začínala v ruských časopisoch o životnom štýle, neskôr sa angažovala v Nadácii Alexeja Navaľného pre boj proti korupcii, v súvislosti s ktorou bola v Rusku krátko väznená. Po tom, čo ruská vláda označila nadáciu za extrémistickú organizáciu, musela krajinu opustiť.

Jej oborom bola investigatíva

Zamestnala sa v Insideri, kde sa zameriavala na investigatívu, overovanie faktov a politické analýzy. Podľa Guardianu narastajú obavy o novinárov, ktorí dokumentujú ruskú inváziu na Ukrajine. Viacerí prišli o život. Fotoreportér Max Levin je nezvestný od 13. marca, dvaja ďalší ukrajinskí novinári boli unesení a vzápätí prepustení. Mimovládna organizácia Reportéri bez hraníc (RSF) vyhlásila, že útoky na novinárov sú vojnovým zločinom a že od začiatku invázie boli unesení ďalší traja reportéri.

0
Komentovať