„Daj mi päť“ alebo anglický výraz „high-five,“ je bežným pozdravom medzi ľuďmi. Taktiež si radi tľapneme, keď sa nám spoločne niečo podarí. Odborník však zistil, že dávať si „high-five“ s deťmi nie je správne.
Odborník sa vyjadril, že toto gesto by malo byť „vyhradené pre rovnocenných alebo pomerne rovných jedincov,“ a nie pre malé deti. Autor John Rosemond, ktorý píše o rodičovstve a napísal niekoľko kníh o deťoch a výchove, tvrdil, že high-five je „gestom dôvernosti, ktorú si vymieňajú rovnocenní ľudia“, pretože vraj deti „učí nerešpektovať dospelých.“
Tľapnutie je pre rovnocenných
Vo svojom najnovšom príspevku napísal: „Netľapnem po zdvihnutej po dlani človeka, ktorý nie je mojím rovesníkom, alebo niekto starší ako 21 rokov, emancipovaný, zamestnaný a platiaci dospelý človek. Má byť vyhradený pre jednotlivcov rovnakého alebo pomerne rovnakého postavenia. Pre deti je dobré, keď sa na zodpovedných dospelých pozerajú ako na ľudí, ktorí existujú na vyššej úrovni.“ Pokračoval, že ak ste ten typ rodiča, ktorý pravidelne pyká svoje deti, nemali by ste sa čudovať, prečo sa s vami vaše dieťa „rozpráva, ako keby ste mu rovný.“
Príspevok na Twitteri vyvolal reakcie
A nie sú to len špekulácie, na ktoré sa John zameral, ďalej povedal, že deťom by nikdy nemalo byť dovolené volať dospelých krstným menom, spať v rovnakej posteli ako ich rodičia, alebo mať „voľný prístup k peniazom.“ Pokračoval: „Tak ako deti by mali poznať svoje miesto, tak isto aj dospelí.“
What pic.twitter.com/J1uRL1O2HF
— erin, Ph.D (@emfundertaker) October 3, 2022
Snímka obrazovky jeho článku sa dostala na Twitter, kde ho jeden používateľ označil za „najpodivnejšiu vec“, akú kedy videli. Portál Tyla zverejnil komentáre, ktoré mu ľudia písali pod fotografiou. Jedna osoba napísala: „Dnes budem svojmu dieťaťu dávať high-five. Predovšetkým preto, že je to zábava, ale aj preto, že ho v skutočnosti rešpektujem ako seberovného, aj keď sa majá ešte veľa čo učiť.“ Niekto iný povedal: „Moja 1,5-ročná dcéra nám dáva high-five a myslím si, že je to rozkošné.“
Nahlásiť chybu v článku