Prezidentka Zuzana Čaputová má pre ľudí dôležitý odkaz. Na toto by si mal pamätať každý z nás

TASR

FOTO TASR - Jaroslav Novák

Prezidentka SR Zuzana Čaputová na sociálnej sieti pripomenula príčiny a udalosti predchádzajúce holokaustu, ako aj jeho dôsledky.

Článok pokračuje pod videom ↓

Pripomenula zmeny v spoločnosti, ktoré predchádzali transportom, a vyzvala na váženie slov, aby sa história neopakovala. „Pamätajme na prenasledovaných a vzdorujúcich, na zavraždených a preživších, ale aj na širšie súvislosti a príčiny holokaustu. Výročie oslobodenia koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau je príležitosťou zastaviť sa a pripomenúť si historické skutočnosti. Strojcovia holokaustu prenasledovali, zbavili ľudskej dôstojnosti, mučili a zavraždili milióny Židov, Rusov, Poliakov, Rómov, Srbov, gejov, ľudí so zdravotným postihnutím a ďalších,“ uviedla hlava štátu.

Upozornila na dôležitú vec

Upozornila, že transportom vtedy predchádzala postupná zmena atmosféry, hrubnutie rétoriky, predsudky, nadávky, nenávistné ideológie a systematická dehumanizácia. „Položme si otázku, či sa po vyše 80 rokoch ľudstvo poučilo, či si dokážeme strážiť priestor dobra v každom z nás. Vážme slová, aby sa história neopakovala,“ dodala. Zároveň sa pridala k medzinárodnej kampani #WeRemember.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Zuzana Čaputová (@zuzana_caputova)

Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu vyhlásilo Valné zhromaždenie OSN v roku 2005 ako deň spomienky na šesť miliónov židovských obetí holokaustu počas druhej svetovej vojny. Dátum pripomína 27. január 1945, keď Červená armáda oslobodila nacistický koncentračný a vyhladzovací tábor Auschwitz-Birkenau.

Najnovšie články