Vedci prišli na zaujímavé zistenie. Týchto 5 vecí dedíme z otcovej strany

Kristína Hagarová

Foto: pixabay

Učili sme sa, že 50 % našej DNA je z matkinej strany a 50 % je od našich otcov. Tento fakt však neznamená, že každý rodič prenáša na svoje dieťa rovnaké množstvo fyzických a genetických vlastností.

Článok pokračuje pod videom ↓

Portál Brightside uvádza, že podľa niekoľkých štúdií je pravdepodobnosť, že deti zdedia aktívne vlastnosti po svojich otcoch, až o 60 % vyššia. Príroda z nejakého dôvodu tieto gény uprednostňuje. Portál informoval, že je hneď 5 vecí, ktoré s veľkou pravdepodobnosťou zdedia vaše deti po vašom partnerovi alebo ktoré ste vy zdedili po svojom otcovi.

Výška

Výška človeka je podľa portálu určená 700 genetickými variáciami zdedenými od oboch rodičov. Avšak, práve gény otca sú dôležité pri stimulácii rastu a výšky.

Foto: pixabay

Zuby

Pokiaľ má otec dieťaťa sklony k tomu, že jeho zuby sa skôr kazia, je pravdepodobné, že aj jeho dieťa bude musieť navštevovať zubára častejšie, ako by si prialo. Väčšina zubných problémov sa zvykne dediť práve zo strany otca.

Jamky

V mnohých kultúrach sa jamky v lícach považujú za znak krásy a príťažlivosti. Vedci ich však opisujú ako defekt, ktorý bol spôsobený skrátenými tvárovými svalmi. Predpokladá sa, že jamky sú dedičné po strane otca, pretože sú ich dominantným genetickým znakom.

Foto: Flickr (Jernej Furman)

Odtlačky prstov

Zaujímavosťou je, že aj keď neexistujú dva rovnaké odtlačky prstov a každý z nás ich má jedinečné, odtlačky prstov u bábätka sa až nápadne podobajú práve na otcove. Vzory sú preto tiež dedené zo strany otca.

Kýchanie

Poznáte človeka, ktorý nekontrolovateľne kýcha pri pohľade na slnko alebo ostré svetlo? Toto je ďalšia genetická vlastnosť, ktorá sa dedí po otcovej strane.

Samozrejme, ako takmer vo všetkom, aj pri týchto veciach to neplatí na 100 %. Portál však poukázal na to, že práve tieto genetické vlastnosti sa zvyknú dediť z otcovej strany.