Prežil holokaust aj nedávnu streľbu, pri ktorej prišlo o život 11 ľudí. 81-ročnému hrdinovi spievali k narodeninám a prerušili tak formálne zasadnutie

TASR

Foto: screenshot youtube

Republikánski aj demokratickí členovia amerického Kongresu v utorok prerušili prejav prezidenta Donalda Trumpa o stave Únie a začali spontánne spoločne spievať „Happy Birthday“ prítomnému hosťovi, 81-ročnému Judahovi Sametovi, ktorý v ten deň oslavoval narodeniny, a ktorý prežil nacistický koncentračný tábor Bergen-Belsen.

Článok pokračuje pod videom ↓

Samet prežil vlani koncom októbra aj útok belošského rasistu, ktorý v synagóge v americkom meste Pittsburgh spustil počas rannej sobotňajšej modlitby streľbu a zabil 11 ľudí. Trump (72) mu počas prejavu, ktorý predniesol v priestoroch dolnej komory Kongresu, vzdal poctu. Samet sa usmial a všetkým zakričal „ďakujem vám“, informovali agentúry DPA a AP.

Sameta oslobodili v koncentračnom tábore americkí vojaci. Na prejave prezidenta Trumpa bol aj ďalší muž, Joshua Kaufman, ktorého spojenecké sily oslobodili z vyhladzovacieho tábora Dachau. Kaufman sedel v Kongrese vedľa Hermana Zeitchicka, amerického vojaka, ktorý pomáhal tábor oslobodzovať. Trump označil Dachau za „peklo na Zemi“.

Počas prejavu sa stala aj ďalšia prekvapujúca vec. Členka Snemovne reprezentantov z tábora Trumpových demokratických rivalov Alexandria Ocasiová-Cortezová vyskočila, spolu s ďalšími zákonodarkyňami zo snemovne, a nadšene tlieskali niečomu, čo Trump povedal. Prekvapilo to aj samotného prezidenta.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by TIME (@time) on

Tento moment prišiel, keď Trump vyhlásil, že zo silnej, prekvitajúcej ekonomiky USA najviac ťažia práve ženy. Trump na nadšenie prítomných žien zareagoval slovami: „To som od vás nečakal.“ A zablahoželal im k získaniu kresiel v Kongrese. Do snemovne, dolnej komory, je v súčasnosti zvolený rekordný počet žien.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by CNN Politics (@cnnpolitics) on

Demokrati zvyčajne zvolia do snemovne oveľa viac žien než republikáni. V snemovni ich je teraz vyše 100. Ale veľká väčšina z nich, okolo 90, sú demokratky. V snemovni je len vyše desať republikánok. Zákonodarkyne prišli na Trumpov prejav v bielom oblečení – na počesť sufražetiek, ktoré v minulosti ženám vybojovali hlasovacie a politické práva.