Pridáva sa ďalšie slovenské mesto. Jedlá a nápoje si už v plastových nádobách na podujatiach nekúpite

TASR

Liptovský Mikuláš/Foto: wikimedia CC BY-SA 3.0

Čerstvé jedlá a nápoje budú na podujatiach v Liptovskom Mikuláši podávať v jednorazových obaloch z kompostovateľných bioplastov. Použitie iných obalov bude zakázané. Všeobecne záväzné nariadenie platné od 18. apríla tohto roku schválili liptovskomikulášski mestskí poslanci na ostatnom rokovaní.

Článok pokračuje pod videom ↓

Cieľom zavedenia nariadenia je minimalizovať spotrebu klasických plastových obalov najmä počas veľkých podujatí, ktoré organizuje mesto. Podľa hovorkyne mesta Viktórie Čapčíkovej z nich pochádzajú tony plastového odpadu. „V tomto roku začneme Stoličnými dňami. Týkať sa to ale bude všetkých podujatí a predajov na trhových miestach. Dotkne sa to aj obyčajného ambulantného predaja z prenosných stánkov s občerstvením, ktoré sú súčasťou aj menších podujatí v meste,“ uviedol Gabriel Lengyel z mestského úradu.

Používať bude možné len takzvané bioplasty PLA, ktoré sú kompostovateľné a rozložiteľné bez negatívneho dopadu na životné prostredie. Na túto povinnosť bude nadväzovať nový systém zberu a triedenia odpadov. „Na podujatiach budú obyvateľom k dispozícii kontajnery určené na vyhodenie výlučne tohto odpadu. Zo špecializovaných kontajnerov pôjde do kompostárne. Separovať ho budú povinní aj predajcovia,“ priblížila hovorkyňa s tým, že používanie bioplastov budú kontrolovať príslušníci mestskej polície.

Najnovšie články