Učiteľka zo Slovenska zdieľala rozhorčený status. Deti zažili hororovú cestu vlakom, kde sa nedalo poriadne ani dýchať

Hyriaková Kristína

Foto: archív TASR

Čo sa týka slovenských železníc, každý má na ne vlastný názor. Mnohí ľudia sú z vlakov znechutení a to nielen z toho, v akom sú stave, ale aj z toho, aké sú preplnené. Ľudí však najnovšie pobúril príspevok jednej slovenskej učiteľky v skupine na Facebooku, ktorý opäť vyvolal zmiešané reakcie.

Článok pokračuje pod videom ↓

Príspevok v skupine „Priznania cestujúcich“ mnohých ľudí úprimne zarazil. Pravdepodobne rozčúlená učiteľka sa rozhodla vyliať si svoje rozhorčenie nad zážitkom z cesty vlakom spolu s niekoľkými deťmi. Situácia mnohých ľudí pobúrila, no niektorí naopak odsúdili samotného autora príspevku.

Cesta ako za trest

Dňa 21.6.2019, pri návrate zo školského výletu z Banskej Štiavnice sme pri ceste vlakom domov zažili hrôzu. Prvé zlé pocity nastali v okamihu, ako sme prišli na stanicu a uvideli vlak, na ktorý máme nastúpiť. Jedna časť malého motorového vláčika naplnená už 20 minút pred odchodom vlaku (vlak číslo 6116 z Banskej Štiavnice do Zvolena). Najhoršie sa však iba začínalo po tom, ako sme všetci nastúpili. Vo vlaku bolo 53 miest na sedenie, všetky boli obsadené a ďalších minimálne 50-60 ľudí stálo všade kde sa dalo. Boli to hlavne študenti, ktorí sa vracali z výletov, ale aj starší ľudia a tehotná žena, “ napísala.


Deťom bolo vo vlaku zle

„Počas cesty sa mnohým ľuďom zle dýchalo aj napriek tomu, že všetky okná boli otvorené. Jeden chlapec si pri snahe, aby mohol lepšie dýchať udrel hlavu. Ďalšiemu mladému chlapcovi bolo zle a povracal sa do vlastnej šiltovky, následne bolo na vracanie všetkým ľudom okolo neho. Tesne pred konečnou stanicou vlak zastal z dôvodu poškodenia výhybky asi na 10 minút. Počas toho sprievodca odmietol otvoriť dvere a zlý vzduch sa iba stupňoval. Teplota vo vlaku dosahovala hodnoty 38 stupňov.“ Podľa autora príspevku mali niektoré skupinky študentov zaplatené lístky už dva týždne dopredu, ale ZSSK neboli schopné zabezpečiť na prepravu väčšiu kapacitu. Zároveň zverejnil autor aj fotografie detí, ktorým bolo vo vlaku zle a chcelo sa im plakať.


Pochybili železnice alebo pedagógovia?

Hoci sa mnohí ľudia na stavom slovenských vlakov pravidelne rozčuľujú, v tomto prípade si mnohí ľudia myslia, že pochybil hlavne pedagogický dozor. Jedna vec je, ako sú na tom vlaky, druhá vec však je pripravenosť pedagógov. „Nechápem nerozumnosti pedagogického dozoru – ak idem na výlet tak si dopravu vybavím a nie len nejako „zadarmo“ zabezpečím a budem čakať že sme jediní ktorí pôjdu…“ napísal jeden komentujúci. „Nehnevajte sa, ale väčšie skupinky cestujúcich by sa mali nahlásiť ZSSK, aby sa mohla pripraviť väčšia prepravná kapacita. Ak si kúpite vopred lístky pri okienku, tie nie sú viazané na konkrétny vlak. Kupované lístky cez internet sú síce viazané, ale aj tak to treba nahlásiť. Železničná spoločnosť predsa nemá odkiaľ vedieť (okrem IC/R), že bude viac cestujúcich ako prepravná kapacita spoja osobného vlaku. My keď sme cestovali na školské výlety vlakom, učiteľka vždy nahlásila, že nás bude viac, pôjdeme tým a tým spojom tam, tým a tým spojom naspäť a železnice nám pridali vozeň,“ napísal ďalší.

To, že mali pedagógovia dopredu nahlásiť prepravu skupiny, si myslí veľká väčšina ľudí, na druhej strane však nie je jasné, koľko detí presne na výlet išlo. Ďalší však radia, aby sa autor príspevku sťažoval priamo na ZSSK. Čo si myslíte vy?

Najnovšie články