Cukrovinkový špeciál: tento rok to skúste chutne, zdravo a netradične

Lucia Mužlová

zdroj: Kaufland

Tradícia každoročného vypekania vianočných cukroviniek opäť klope na dvere. Celá rodina sa už určite netrpezlivo teší na ich neodolateľnú chuť a vôňu. No je tu aj druhá strana mince, a to priberanie či výrazne väčšia záťaž na organizmus, než na akú je zvyknutý počas roka.

zdroj: Kaufland

Čo tak vybočiť tento rok zo zaužívaného stereotypu a pripraviť pre seba a svoju rodinu síce menej tradičnú, no zdravšiu variantu obľúbených cukroviniek? A nemusí byť rovno „raw“. Úplne postačí, ak vo svojich obľúbených receptoch nahradíte klasické ingrediencie o niečo zdravšími. Prinášame vám 6 tipov na „fit“ suroviny, vďaka ktorým ani vaša domáca váha nezistí, na čom všetkom ste si počas sviatkov pochutnávali.

① BIELA MÚKA → celozrnná múka

zdroj: Kaufland

Najväčší rozdiel medzi klasickou múkou a celozrnnou je v tom, že práve v tej celozrnnej sa polysacharidy uvoľňujú postupne. Klasickú bielu múku môžete veľmi jednoducho nahradiť špaldovou, ovsenou, pohánkovou, pšeničnou či ražnou múkou.

② BIELY CUKOR → trstinový cukor, med, sirupy, stévia

zdroj: Kaufland

Biely cukor môžete nahradiť inými, zdravšími alternatívami. Ak nechcete príliš experimentovať, skúste najskôr trstinový cukor. Ak chcete siahnuť po ešte zdravšej alternatíve, využite med alebo stéviu. Možnosťou sú aj sirupy, ako napríklad agávový alebo javorový. Vyvarujte sa však umelým sladidlám.

③ MARGARÍN → maslo, za studena lisované oleje

zdroj: Kaufland

Áno, bez tukov to nejde, no aj v tomto prípade máte možnosť výberu z kvalitnejších tukov. Ak nemáte problémy s cholesterolom, doprajte si namiesto margarínu klasické tradičné maslo (pri problémoch s intoleranciou bezlaktózové alebo kozie maslo). Ak sa vám nepozdáva ani táto možnosť, siahnite po kvalitných rastlinných tukoch s obsahom mastných kyselín. K pečeniu sa veľmi hodí napríklad aj sezamový olej.

④ MARMELÁDA A KANDIZOVANÉ OVOCIE → čerstvé ovocie

zdroj: Kaufland

Bežné marmelády môžete kľudne nahradiť čerstvým rozmixovaným ovocím presne podľa vášho gusta. Aj kandizované ovocie v sebe obsahuje vysoké množstvo zbytočného cukru. Kľudne ho môžete nahradiť nesírenými hrozienkami, slivkami či marhuľami. Ovocný podiel vo vašich vianočných cukrovinkách tak bude stopercentný a hlavne, bez cukru.

⑤ KRAVSKÉ MLIEKO → rastlinné náhrady mlieka

zdroj: Kaufland

Kravské mlieko je pre človeka ťažšie stráviteľné. Niektorí z nás musia taktiež bojovať s intoleranciou na laktózu. Aj v tomto prípade však existuje pestrý výber rastlinných náhrad. Aj pri pečení môžete obyčajné mlieko nahradiť napríklad sójovým, ryžovým, orechovým či ovseným.

⑥ DROBNOSTI NA ZÁVER

  • vínny kameň alias kypriaci prášok bez fosfátov namiesto obyčajného kypriaceho prášku
  • sójová múka s vodou namiesto vajec
  • kvalitné kakao z ekologicky férového obchodu Fairtrade namiesto tohto obyčajného
  • sušené ovsené mlieko namiesto práškového cukru ako posýpka
zdroj: Kaufland

Stačí tak málo na to, aby vaše vianočné cukrovinky nepokúšali vašu pevnú vôľu na každom kroku. A nemusíte ostať len pri pár kúskoch! Doprajte sebe aj svojim blízkym malé zdravé maškrty a nebojte sa kulinárskych experimentov. Všetky ingrediencie na klasické, ale aj zdravé vianočné pečenie nájdete za výhodné ceny v Kauflande. Ochutnajte privátne značky K-free, K-Bio, K-take it veggie či K-Classic, ktoré vám podajú pri zdravom pečení pomocnú ruku. Dobrú chuť a zdravým vianočným cukrovinkám zdar!

PR Kaufland

0
Komentovať