V Amerike sa objavili obrovské agresívne sršne. Keď zaútočia, dokážu človeka aj zabiť

SITA

Foto: Alpsdake / CC BY-SA

V Spojených štátoch amerických po prvý raz spozorovali sršne mandarínske (Vespa mandarinia). Tento druh sršňa, ktorého prirodzeným domovom je Ázia, sa podľa vedcov objavil v americkom štáte Washington.

Článok pokračuje pod videom ↓

Tamojší včelári hlásia masívny úhyn včiel, ktoré mali odtrhnuté hlavy, čo je charakteristické pre útok týchto hmyzích predátorov. Sršne mandarínske, ktoré v USA prezývajú vražedné sršne, sú najväčšie na svete. Dorastajú do veľkosti viac ako päť centimetrov a majú dlhé žihadlá, ktoré po vpichnutí vstrekujú jed.

Viacnásobné bodnutie môže byť pre ľudí smrteľné, upozorňujú vedci z Washington State University (WSU). Tieto sršne predstavujú veľké riziko pre populácie včiel, ktorými sa živia, pričom v priebehu niekoľkých hodín dokážu zlikvidovať celý úľ.

Foto: Alpsdake / CC BY-SA

Sú nebezpečné pre včely

Ako sa tieto obrovské sršne dostali z Ázie do Washingtonu, vedci nevedia. Niekedy sa však môžu ocitnúť v medzinárodnom náklade, uviedol Setha Truscott z WSU.

Sršňa po prvý raz v štáte spozorovali už v decembri a podľa vedcov zrejme tento hmyz začal byť znova aktívny minulý mesiac, keď sa kráľovné zobudili zo zimného spánku a začali budovať hniezda a kolónie. Podľa Truscotta sú najničivejšie koncom leta a začiatkom jesene, keď lovia pre zásoby pre budúcoročné kráľovné.

Foto: Yasunori Koide / CC BY-SA

„Napádajú úle včiel medonosných, zabíjajú dospelé včely a požierajú larvy a kukly, zatiaľ čo agresívne obraňujú okupovanú kolóniu. Ich žihadlá sú veľké a bolestivé so silným neurotoxínom. Mnohopočetné bodnutie dokáže zabiť ľudí, aj keď nie sú alergickí,“ uviedol odborník pre univerzitný spravodaj Insider.

Človeka dokážu aj usmrtiť

Poľnohospodárske orgány v štáte Washington žiadajú včelárov a obyvateľov, aby nahlásili všetky prípady pozorovania sršňov mandarínskych. Varujú však, že sa k nim nemajú približovať, pretože dokážu prepichnúť aj bežný včelársky úbor. Ako informuje televízia CNN, úrady už nachystali na sršne pasce a predstavili aj aplikáciu na nahlasovanie pozorovaní.