Slovenskí potravinári bijú na poplach. Už čoskoro bude na trhu nedostatok tohto produktu, na svoje si prídu podvodníci

Hyriaková Kristína

Foto: Naimcbim Woadd, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Slovenskí včelári bijú na poplach. Takúto zlú sezónu ešte nezažili, zahynuli mnohé včelstvá a medu je veľmi málo. To vytvára priestor pre podvodníkov.

Článok pokračuje pod videom ↓

Na situáciu upozornil portál TVNoviny. Štefan Topor, včelár z Prievidze, pre portál povedal, že hrozná pre nich bola už jar, ktorá bola veľmi studená. Niektorým sa nepodarilo vytočiť ani kilo medu, preto sa spoľahli na leto. Ani to sa však nestalo. Medníky boli poloprázdne, preto boli včelári radi, ak nemuseli dokrmovať.

Takúto sezónu ešte nezažili

Mnohí povedali, že takúto hroznú situáciu nezažili za 20 rokov. Kým minulý rok mali 32 kíl, teraz to vychádzalo 8 kíl na rodinu. O nedostatku medu informujú včelári z celého Slovenska. Môže za to hlavne počasie, kedy včely vyprodukovali len štvrtinu z celoročnej produkcie medu. Bolo sucho a horúco, čo im nevyhovuje. Rastliny zoschli, takže sa nevytvorili podmienky na nektár.

Podľa včelárov to vytvára podmienky pre podvodníkov, ktorí budú vyrábať falošné medy. Preto upozorňujú na to, aby ľudia nekupovali med pri cestách alebo online. Obavy majú aj z jesene, keďže niektoré včelstvá začali rabovať. „To je jediná zlá vlastnosť včiel, že v podstate kradnú druhej rodine, dokonca im pozabíjajú matky aj včely a zoberú im zásoby,“ povedal včelár Marek Nosko.

Najnovšie články