Prvá dáma Ukrajiny žiada o pomoc: Toto je silný odkaz Oleny Zelenskej

TASR

Foto: Instagram (olenazelenska_official)

Prvá dáma Ukrajiny Olena Zelenská vyzvala v pondelok Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO), aby pomohla vyriešiť rozsiahlu krízu súvisiacu s duševným zdravím v jej krajine. Zároveň varovala, že dôsledky vojny, ktorú vedie Rusko na Ukrajine, môžu pretrvávať celé desaťročia. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

„Po tom, čo Ukrajinci prežili počas okupácie, na fronte, v bombových krytoch, pod ostreľovaním… potrebujú rehabilitáciu rovnako ako tí, ktorí sú psychicky zranení,“ povedala Zelenská na výročnom Svetovom zdravotníckom zhromaždení v Ženeve.
Podľa Zelenskej by s pomocou WHO bola Ukrajina pripravená na „bitku za duševné zdravie našich ľudí“. „Vojna Ruska ukázala hrôzy, ktoré sme si nevedeli predstaviť,“ uviedla ukrajinská prvá dáma v prejave prostredníctvom videospojenia. „WHO sa zaviazala chrániť najdôležitejšie ľudské práva na život a zdravie. Na Ukrajine sú teraz obe porušované,“ podotkla.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Olena Zelenska (@olenazelenska_official)

Hovorila o nebezpečenstve

Ďalej hovorila o tom, ako nebezpečenstvo vojny zaťažuje každodenný život civilistov i ukrajinské zdravotníctvo. V súčasnosti podľa nej „žiadny Ukrajinec, ani dospelý, ani malé deti, si nemôže byť istý, že sa zajtra zobudí a do jeho domu nevletí raketa“.
„Lekári si nemôžu byť istí, že ich sanitky nebudú počas cesty k pacientovi bombardované,“ upozornila.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Olena Zelenska (@olenazelenska_official)

Olena Zelenská tiež poukázala na ľudí, ktorí sa ukrývajú pred bombami a ostreľovaním v charkovskom metre, pričom niektorí odtiaľ neodišli od začiatku invázie pred tromi mesiacmi. „Nielenže sa schovávajú, žijú tam s deťmi a domácimi zvieratami,“ povedala. Jej manžel, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, v pondelok v prejave prostredníctvom videolinky na zasadnutí Svetového ekonomického fóra vo švajčiarskom Davose vyzval na maximálne sankcie voči Rusku, píše AFP.

0
Komentovať