Rodičia si od januára 2024 prilepšia. Materská aj tehotenská dávka porastie, poznáme ich novú sumu

Dana Kleinová

Foto: Pexels

Nielen seniori, ale aj rodičia si od nového roka polepšia. Stúpnu totiž dávky, ktoré môžu poberať nielen mamy, ale aj otcovia.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako informuje portál Finsider, od januára stúpne výška materskej a tehotenskej dávky, ktorých výpočet je viazaný na priemernú mzdu. Polepšia si tak ženy, ktoré bábätko ešte len čakajú, ale tiež rodičia, ktorí sú na materskej dovolenke. Nová suma, ktorú dostanú, sa pritom bude odvíjať od ich zárobku.

Foto: Pexels

Rozhoduje priemerná mzda

O novej výške maximálnych dávok rozhodne priemerná vlaňajšia mzda, ktorá podľa štatistík dosiahla 1 304 eur mesačne. Podľa tejto sumy sa potom počíta maximálny denný vymeriavací základ, od ktorého sa zase odvíja maximálna výška materskej či tehotenskej dávky.

Mechanizmus výpočtu maximálneho základu určuje zákon o sociálnom poistení, podľa ktorého sa dvojnásobok priemernej mzdy vynásobí 12 mesiacmi a následne vydelí číslom 365, teda počtom dní v roku. Podľa tohto výpočtu tak maximálny denný vymeriavací základ stúpne zo súčasných 79,6274 eura na 85,7425 eura. Z tejto sumy sa počítajú aj najvyššie možné dávky, ktoré dostávajú ľudia za celý mesiac, alebo za jednotlivé dni.

Maximálna výška materskej dávky

Najnovšie články