Dokedy si budeme musieť prestavovať hodinky na zimný a letný čas? Táto krajina ruší striedanie už o dva roky, Európa si ešte počká

Hyriaková Kristína

Foto: Pixabay

Už tento víkend nás opäť čaká striedanie času. Pre tento raz prejdeme zo zimného na letný čas, čo mnohí ľudia znášajú zle a dlho si na to zvykajú. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Portál Imeteo, informoval o tom, že mnohým ľuďom striedanie prekáža, čo hovoria aj výsledky ankety, ktorú v Európskej únii robila Európska komisia. Ľudí sa tiež pýtali, ktorý čas by preferovali. Nakoniec však z tohto projektu v najbližšej dobe nič nebude a striedať čas sa bude ešte niekoľko rokov.

Kedy sa zruší striedanie?

Najbližšie k zrušeniu striedania sme boli pred pandémiou. Štandardný čas na našom kontinente je zimný, s čím však množstvo ľudí nesúhlasí. V roku 2018 bola väčšina ľudí za ponechanie letného času. Znamenalo by to v lete dlhšie večery, no v zime by naopak Slnko vychádzalo až okolo ôsmej hodiny. Proti boli len obyvatelia Rumunska, Česka, Belgicka, Holandska, Dánska a Fínska, ktorí si prajú ponechanie zimného času. K finálnej dohode však nedošlo, zmarila ju pandémia.

Čas sa mení počas víkendu

Skôr ako v roku 2027 koniec striedania času nenastane. Zmena však nastala v USA, kde si pravdepodobne budúci rok prestavia hodinky naposledy. Americký senát schválil legislatívu, ktorá by od roku 2023 zaviedla trvalý prechod na letný čas. Pravdepodobnejšie však je, že u nich striedanie času skončí v roku 2024.

Na Slovensku si posunieme čas v nedeľu, 27. marca, pričom pôjde o prechod zo zimného na letný čas z 2.00 na 3.00.

Viac správ o počasí nájdete na imeteo.sk

Najnovšie články