Veľký prehľad informácií: Rozmery batožiny, hmotnosť, tekutiny a lieky. Na palubu lietadla si nikdy neberte toto

Hyriaková Kristína

Foto: pixabay

Pred dovolenkovou sezónou sa každý človek začne zamýšľať nielen nad tým, kam pôjde, ale aj nad tým, ako všetko pobaliť do jedného kufra. Mnohí ľudia začnú vyhľadávať rôzne tipy, ako čo najlepšie zbaliť kufor, sledujú rôzne návody, hádžu veci z veľkého kufra do príručnej batožiny. Popritom však zabúdajú na veci, ktoré by tam rozhodne byť nemali.

Článok pokračuje pod videom ↓

Každá letecká spoločnosť má iné pravidlá, ktoré sa týkajú batožiny. Je naozaj veľmi dôležité, aby ste si v prvom rade skontrolovali podmienky na letisku a taktiež aj poplatky, ktoré sú s batožinou spojené. Niekde sa môže stať, že za každý kilogram, ktorý bude mať váš kufor navyše, zaplatíte aj 40 eur. Všetko máte zvyčajne napísané na cestovnom lístku, takže si to nezabudnite skontrolovať.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Amira Omar- OC Blogger (@falloverfashion),

Čo nepatrí do príručnej batožiny?

Ľudia sú zvyčajne pred odletom naozaj celkom vystresovaní, preto si často ani neuvedomia, čo by v príručnej batožine nemalo byť, nieto ešte, čo by v nej byť určite malo. Ak sa chcete vyhnúť stresom na letisku a prehadzovaniu vecí z kufra do kufra, určite by ste mali byť informovaný dopredu. Ak neletíte prvý raz tak viete, že v príručnej batožine nemajú miesto ostré predmety. Mnohí ľudia si myslia, že rovnaké je to aj s tekutinami. Avšak nie je to celkom pravda.

 

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Antler Luggage Australia (@antlerluggageoz),

Tekutiny a príručná batožina

Tekutiny môžete mať v príručnej batožine do objemu 100 ml na jeden kus. Ak si teda chcete zobrať krémy alebo rôzne prípravky na odličovanie ku sebe, radšej sa stavte v drogérii, kde ich majú k dispozícii aj práve v takomto malom balení. Pri sebe môžete mať v takýchto malých množstvách maximálne liter. Všetko, čo nebude spĺňať dané normy, musíte nechať na letisku. Takto môžete prísť aj o drahý parfém, ktorý ste dostali ako darček. Dôležité je aj uvedomiť si, že medzi tekutiny patria aj veci, na ktoré by ste to možno na prvý pohľad nepovedali. Čiže rôzne gély na vlasy, lesky, ale aj zubné pasty. Všetko by malo byť zabalené v priehľadom obale, respektíve vo vrecku, ktoré sa dá znovu uzatvoriť.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Laba-Laba (@labalabaid),

A čo s liekmi?

Čo sa týka liekov, stránka Letiska M.R. Štefánika uvádza, že do príručnej batožiny si môže cestujúci zobrať lieky, ktoré sú bežne dostupné. Pri tekutých opäť platí pravidlo, že môžete mať so sebou len 100 ml a všetko musí byť umiestnené v priesvitnom, znovu uzatvárateľnom vrecku. Maximálne množstvo tekutých liekov spolu je opäť jeden liter. Zahŕňa to lieky ako kvapky do nosa alebo očí, sirup proti kašľu a iné. Keď potrebujete mať pri sebe lieky, ktoré majú väčší objem ako 100 ml, je nevyhnutné, aby ste ich umiestnili do prepravky pri bezpečnostnej kontrole. Nemusia byť v plastovom vrecku s ostatnými liekmi, no ide hlavne o roztok na kontaktné šošovky, väčšie sirupy proti kašľu alebo nápoj pre osobu s cukrovkou. Ak máte lieky na predpis, pre istotu sa odporúča, aby ste mali pri sebe aj lekárske potvrdenie. Ako uvádza portál Esky, dôležité je všetky lieky ukázať.

Toto nezabudnite mať pri sebe

Okrem toho, že by ste mali mať pri sebe vždy doklad totožnosti je dôležité, aby ste mali pri sebe aj cennosti. Počítač, tablet, ale aj šperky či väčší obnos peňazí by ste mali mať pri sebe hlavne z dôvodov, že letisko nechce niesť zodpovednosť ani za stratu, ani poškodenie. Už len kvôli vlastnej spokojnosti je však lepšie mať cenné veci pri sebe.

Ako je to s obľúbenými leteckými spoločnosťami?

Na Slovensku veľmi populárny Ryanair menil pravidlá príručnej batožiny. Kým v minulosti ste mohli mať so sebou dva kusy malej príručnej batožiny, dnes si so sebou môžete bez poplatku zobrať len jeden kus, ktorý rozmermi spadá do veľkosti ruksaku. Podrobnejšie rozmery aj poplatky popisuje portál eSky.

Počas nákupu letenky cez spoločnosť Ryanair si môžete vybrať z troch možností

  • Buď si kúpite len letenku, kedy máte v cene už spomínanú malú batožinu vo veľkosti 40 x 25 x 20 cm.
  • Môžete si však zvoliť aj prednostný nástup na palubu lietadla, kde si môžete navyše zobrať batožinu do 10 kilogramov s rozmermi 50 x 40 x 20 cm.
  • Ak si však chcete zobrať oveľa väčšie množstvo batožiny, určite by ste si mali zvoliť poslednú možnosť, kedy si ku klasickej príručnej batožine do 10 kilogramov môžete zobrať veľký kufor s rozmermi 81 x 119 x 119 cm a váhou do 20 kilogramov.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Ryanair (@ryanair),

Toto do príručnej batožiny nikdy nedávajte

Existuje niekoľko vecí, ktoré sú označené ako zakázané a ak chcete bez ťažkostí odletieť, je jasné, že by ste sa mali riadiť zoznamom, ktorý má na svojej stránke k dispozícii aj Letisko M. R. Štefánika v Bratislave.

  • zbrane (všetky strelné zbrane, ale aj tie hračkárske, platí to aj pre luky a šípy)
  • omračujúce zariadenia
  • ostré predmety a tupé nástroje, ktoré môžu spôsobiť zranenie
  • nástroje pracovného charakteru, ktoré však môžu spôsobiť zranenie (napríklad rôzne vrtáky)
  • výbušniny a látky, ktoré sú zápalné

Taktiež populárny Wizz Air, ktorým ľudia radi cestujú do Londýna, menil svoje podmienky. Podobne ako Ryanair, tak aj oni majú bez poplatkov len jeden kus batožiny do 10 kilogramov. Ako uvádza stránka WizzAir, aj v tejto spoločnosti sa môžete rozhodnúť pre službu priority.

Hovorkyňa Letiska Milana Rastislava Štefánika Veronika Ševčíková povedala, aké sú najčastejšie zakázané predmety, ktoré musia cestujúci nechať na letisku. „Na bezpečnostnej kontrole na letisku musia cestujúci najčastejšie nechať napodobeniny zbraní, nábojov, granátov, ak sú vo forme prívesku na krk alebo prívesku na kľúč, ozdoby na opasku, veľké lovecké nože, valašky, ktoré si ľudia chcú odniesť ako suveníry, detské hračkárske zbrane, peňaženky v tvare granátu, alebo opasky, ktorých kovová časť je v tvare granátu, skladacie nože v tvare kreditnej karty a podobne. Rovnako aj rôzne erotické pomôcky, napríklad putá, obušky. Z potravín sú to bryndza, treska, paštéty, pretože tie možno prepravovať v príručnej batožine len do objemu 100 ml alebo gramov. Vo väčšom množstve je ju už potrebné umiestniť potraviny takejto látkovej povahy do podanej batožiny, nie príručnej.“

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Wizz Air (@wizzair),

Pred odletom na dovolenku si samozrejme nezabudnite skontrolovať či so sebou máte všetko, čo potrebujete. A aby toho nebolo málo, tak si to hlavne poriadne užite.

Najnovšie články