Rodičia, zbystrite pozornosť! Takto sa možno počas OČR oberáte o peniaze aj vy

Kristína Hagarová

Foto: unsplash

Ochorenia u detí pribúdajú a množstvo rodičov musí ísť na OČR. Niektorí však netušia, že sa takto pravdepodobne oberajú o peniaze.

Článok pokračuje pod videom ↓

Informoval o tom portál TVNoviny. Ten upozornil na to, že Sociálna poisťovňa posudzuje dávky podľa obdobia z úvodu pandémie. Kto to chce mať inak, musí požiadať o opätovné posúdenie. Rodičia vo veľkom čerpajú OČR najmä odkedy vypukla pandémia koronavírusu. Teraz opäť stúpa ich počet, keďže sa začala chrípková sezóna.

Foto: unsplash

Mnohí môžu zostať prekvapení

Viacerí rodičia preto môžu zostať prekvapení, keď dostanú ďalší mesiac nižšiu dávku, akú čakali podľa svojho príjmu. Sociálna poisťovňa vychádza z podmienok aj výšky platu, aký ste mali, keď ste o OČR požiadali po prvýkrát. To môže byť až dva roky dozadu. Ak chcete, aby brala do úvahy aktuálnu situáciu, nestačí poslať len vyhlásenie, koľko dní ste boli na ošetrovnom. Musíte znovu požiadať o posúdenie nároku na ošetrovné.

Foto: maxpixel

Môžete si aj pohoršiť

Pomôže vám to, pokiaľ zarábate viac ako na začiatku pandémie, to však nie je všetko. Oplatí sa to aj tomu, kto nespĺňal podmienky na ošetrovné a teraz by ich spĺňal. O nové rozhodnutie môžete Sociálnu poisťovňu požiadať dvakrát do roka, musíte si však rozmyslieť, či sa vám to oplatí. Potom budú platiť iné podmienky.

Poriadne si to rozmyslite, pretože si môžete polepšiť, ale aj pohoršiť. A to napríklad vtedy, ak ste prešli z plného úväzku na čiastočný s nižším platom. Ako informuje portál TVNoviny, Sociálna poisťovňa v roku 2022 vyplatila pandemické ošetrovné takmer 210-tisíc ľuďom v hodnote 35,5 milióna eur.