Rok 2018 bol na Slovensku najteplejší v histórii. Vplyv človeka na našu planétu sa stáva neúnosným, varujú vedci

TASR

Foto: unsplash/instagram

Prevádzky niektorých meteostaníc namerali v minulom roku rekordne najvyššie teploty. Človek dnes našu planétu ovplyvňuje do obrovskej miery a dopady majú v niektorých prípadoch katastrofálne následky. Ekologické havárie, neustále sa zvyšujúci počet plastov vo voľnej prírode, emisie do ovzdušia. To všetko má samozrejme vplyv aj na celkové priemerné teploty na Zemi.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by BioReset (@bio.reset) on

Rok 2018 bol podľa Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) najteplejší v histórii prevádzky niektorých meteorologických staníc na území Slovenska. V minulom roku bola totiž na doteraz najväčšom počte meteorologických a klimatologických staníc v rámci Slovenska dosiahnutá priemerná ročná teplota vzduchu 12 stupňa Celzia a viac. Vo svojej analýze o tom informuje SHMÚ.

V Žihárci bola podľa meteorológov priemerná ročná teplota v uplynulom roku dokonca až 13 stupňov Celzia, pričom dosiahnutie tejto hodnoty bolo zaznamenané vôbec prvýkrát v histórii meteorologických meraní na Slovensku.

„Na staniciach, ktoré v roku 2018 zaznamenali prekonanie doteraz najteplejšieho roka, je nová rekordná hodnota o 0,1 až 0,4 stupňa Celzia vyššia v porovnaní s predchádzajúcim rekordným rokom (tento bol zaregistrovaný prevažne v roku 2014, avšak niekde aj v roku 2013, alebo 2015),“ spresnil SHMÚ.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by David Barlow (@wild_light_images) on

Najväčší rozdiel medzi novým a predošlým rekordom (0,4 stupňa Celzia) bol dosiahnutý na staniciach Bratislava-Koliba, Bratislava-letisko, Gabčíkovo a Banská Štiavnica. SHMÚ chce v najbližšom čase pripraviť podrobnejšiu analýzu k tejto téme.

Aj malá kvapka v mori má význam a všetko so všetkým súvisí, najmä čo sa týka prírody. Aj malými krokmi môžete ovplyvniť to, ako sa budete k prírode správať. Neustále správy o znečistení a globálnom otepľovaní by pre nás mali byť varovným signálom. Snažíte sa žiť trochu ekologicky? Dajte nám vedieť v komentároch

TASR

Najnovšie články