Igor Matovič svojím vyhlásením pobúril mnohých rodičov. Tí zvažujú, že svoje deti ani nedajú do školy

TASR , Kristína Hagarová

Foto: TASR/Jakub Kotian

Premiér Igor Matovič (OĽANO) navrhol na prebiehajúcom štvrtkovom konzíliu odborníkov, aby sa nariadila povinnosť nosiť rúška aj v triede počas prvých dvoch týždňov v škole. Informoval o tom na sociálnej sieti.

Článok pokračuje pod videom ↓

„Viem, že to nebude úplne príjemné, ale je to mimoriadne dôležité opatrenie. Zďaleka sa totiž nepotvrdila teória, že deti COVID-19 neprenášajú,“ argumentuje predseda vlády. Dočasné nosenie rúšok v triede by malo byť podľa neho preventívnym opatrením pre prípad, ak rodičia nebudú zodpovední a zataja, že boli v rizikovej krajine a ohrozia ostatné deti v škole. „Pani prezidentka vetovala zákon, ktorý by nám ‚nezodpovedníkov‘ identifikoval. Bohužiaľ,“ podotkol. Odkazoval tak na vrátený zákon o elektronických komunikáciách. Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR mal umožniť získavať od operátorov telefónne čísla ľudí, ktorí sa nachádzali v „červených“ krajinách.

Foto: TASR/Jakub Kotian

Aby neboli ohrozené deti

„Začiatok septembra bude najťažšou zaťažkávacou skúškou v našom boji s Covid-19. Státisíce detí sa vrátia do škôl … a z nich desiatky tisíc z dovoleniek v zahraničí. Väčšina rodičov budú zodpovední a nepošlú svoje deti do školy, ak boli v rizikovej krajine, kým nepodstúpia test. Lenže … čo v prípade, ak rodičia zodpovední nebudú a zataja, že v takej krajine boli a ohrozia ostatné deti v škole? Pani prezidentka vetovala zákon, ktorý by nám nezodpovedníkov identifikoval. Bohužiaľ,“ napísal premiér na svojom Facebooku.

Opatrenie pre istotu

„Čo teraz? Navrhol som preto na práve prebiehajúcom konzíliu, aby sme PRE ISTOTU A OCHRANU DETÍ nariadili povinnosť mať rúška aj v triede počas prvých 2 týždňov v škole. Viem, že to nebude úplne príjemné, ale je to mimoriadne dôležité opatrenie. Zďaleka sa totiž nepotvrdila teória, že deti Covid-19 neprenášajú a sú nezraniteľné.“

Foto: TASR – Pavol Zachar

Rodičia nechcú dať deti do školy

Mnohí mu pod statusom napísali, že v tom prípade svoje dieťa ani nedajú do školy, pretože to nemá žiadny význam. „No, neviem či dám syna do školy, ak má mať rúško čo i len 1 deň v škole po celú dobu vyučovania. My sme boli celý čas opatrní a nemienim doplácať na nezodpovedných,“ napísal jeden z komentujúcich.

Prípady pribúdajú

V stredu (12. 8.) na Slovensku pribudlo 49 prípadov nákazy novým koronavírusom. Laboratóriá vykonali 2741 testov. Celkovo krajina doteraz eviduje 2739 pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na webovej stránke covid-19.nczisk.sk.

FOTO TASR – Martin Baumann

Pozitívne testovaných zaznamenali podľa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR v okresoch Košice (12), Vranov nad Topľou (10), Bratislava (8), Stropkov (3), Prešov (3), Trenčín (3), Pezinok (2), Prievidza (2), Galanta (2), Bardejov (2), Kežmarok (1) a Partizánske (1). „Je medzi nimi 27 mužov a 22 žien, sú vo veku od 15 do 83 rokov,“ priblížil rezort na sociálnej sieti. V nemocniciach je hospitalizovaných 57 pacientov, z nich potvrdené ochorenie COVID-19 má 43 ľudí.

Na jednotke intenzívnej starostlivosti sú dvaja pacienti, na umelej pľúcnej ventilácii štyria ľudia. Dosiaľ sa vykonalo 286.852 testov. Celkovo sa z ochorenia COVID-19 vyliečilo 1939 ľudí, v stredu pribudlo 55 nových vyliečených pacientov. Počas stredy nepribudlo žiadne úmrtie pacienta na nový koronavírus. Slovensko tak stále eviduje 31 úmrtí.

Najnovšie články