Igor Matovič: Máme 100-tisíc nových slovenských testov na koronavírus. Je to kľúčový krok pre Slovensko

SITA

Foto: TASR Martin Baumann

Tím vedcov na čele s biochemikom Pavlom Čekanom preto plánuje svoje čerstvo zaregistrované PCR testy i naďalej vylepšovať. Igor Matovič pochválil a poďakoval slovenským vedcom

Článok pokračuje pod videom ↓

Dopyt po kvalitných diagnostických testoch na COVID-19 sa bude podľa biochemika Pavla Čekana na Slovensku v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch zvyšovať, a to i napriek tomu, že pandémia nového koronavírusu v krajine výrazne ustupuje.

„Dopyt sa zvyšovať bude, ale po naozaj presných, spoľahlivých testoch. Keď totiž otvárate ekonomiku, určite sa chcete vyhnúť testom, ktoré prinášajú falošne pozitívnych alebo falošne negatívnych. Množstvo testovania chcete udržať, ale chcete mať tie najpresnejšie dáta – potrebujete spoľahlivo vedieť, že tí ôsmi pozitívni sú naozaj nakazení a ak sa zrazu počet pozitívne testovaných zvýši na 50, tak si chcete byť istí, že to nie je tým, že prišiel na Slovensko test, ktorý môže mať viac falošnej pozitivity ako iný,“ povedal Čekan pre agentúru SITA.

Foto: TASR/Pavol Zachar

PCR testy, ktoré tvorili od konca marca v spolupráci s virológom Borisom Klempom z Biomedicínskeho centra SAV a molekulárnym biológom Tomášom Szemesom z vedeckého parku UK a ich spolupracovníkmi, sú už oficiálne zaregistrované a k dispozícii pre prvých odberateľov. „Myslím, že Slovensku týmto krokom spadol kameň zo srdca, testy konečne sú dostupné, sme v tomto smere sebestační,“ poznamenal Čekan.

Prvých 100-tisíc kusov, ktoré zafinancoval Eset, dajú vedci štátnym diagnostickým laboratóriám zadarmo. Na výrobu ďalších 250-tisíc kusov by chceli čerpať grant z Ministerstva zdravotníctva SR, na ktorý majú už v tejto chvíli podanú žiadosť.  Testy dizajnovali na všetky dostupné genomické sekvencie vírusu z celého sveta.

Mesačne dokážu vyrobiť zhruba 500-tisíc testov, výroba jednej várky v objeme približne 100-tisíc testov trvá asi osem dní. Prvých 100-tisíc kusov by malo pri súčasnom objeme testovania vydržať zhruba 40 dní, ďalších 500-tisíc, ktoré vedci plánujú dodať v horizonte jedného mesiaca, postačí podľa Čekana do konca roka. Ich predajnú cenu zatiaľ vzhľadom k nekomerčnému použitiu testov nezverejnili.

Plošne testovanie zrejme nebude

Foto: TASR/AP

Plošné testovanie podľa známeho biochemika na Slovensku nehrozí. „Keď považujete za plošné testovanie to, aby bol otestovaný každý jeden človek, to možné nie je a nie že u nás, ale nikde inde na svete. Je to dokonca kontraproduktívne, pretože ak by ste urobili aj päť miliónov testov denne, stále by vám unikali tí, ktorí sú mimo toho okna, kedy je možné vírus detekovať. Nič by ste tým teda nezískali a nedávalo by to vlastne zmysel. Masívne testovanie sa však, myslím, u nás diať bude. No mimochodom, pri momentálnom tempe päťtisíc testov na deň pri našom počte obyvateľov patríme už teraz k tým najlepším na svete. Nie sme na tom nejako sakramentsky zle, v testovaní patríme medzi top krajiny,“ uznal.

Výsledok testu je do 24 hodín

Identifikovať prítomnosť vírusu v hostiteľovi dokáže ich test od tretieho dňa. „Skôr to, žiaľ, nie je možné, pretože na to, aby sa infekcia vôbec začala, potrebujete minimálne desať virónov a v odbere stovky molekúl vírusu. Kým sa takto v ľudskom tele namnoží, to niekoľko dní trvá. Bolo by ideálne, keby sme vedeli vírus zachytiť už v prvý deň, no v tom čase ho v ľudskom tele proste nemáte v takom množstve,“ vysvetlil odborník.

FOTO TASR – Oliver Ondráš

Testy ponúkajú len samostatne, odberové sady a izolačné kity si musia zabezpečiť nemocnice a odberné miesta zvlášť. Testovať budú zatiaľ len na to školení pracovníci, jednotlivec si test bežne v lekárni nekúpi, ani sám nespraví. „V budúcnosti však podľa mňa dôjde i k tomu, že sa ľudia budú môcť testovať aj doma, zatiaľ na to potrebujete certifikované laboratórium a na výter odborníka,“ ozrejmil. Výsledky testu by mali byť známe maximálne do 24 hodín.

Koronavírus navždy zmenil Slovensko

Vírus časom podľa Čekana celkom oslabne, skúsenosť z jari 2020 nám však podľa neho zostane v pamäti už navždy. „Tohtoročná skúsenosť s koronavírusom zmenila celý svet. Pochybujem, že sa v prípade ďalšej hrozby budú jednotlivé krajiny správať rovnako ako v januári 2020, a teda, pokiaľ niekedy v budúcnosti prepukne ďalšia pandémia, budeme ju vedieť oveľa efektívnejšie podchytiť. Nik už podľa môjho názoru nebude riskovať a okamžite sa zastaví cestovanie, na pár týždňov sa zastaví svet, aby sme vírus udržali v tej danej lokalite, kde sa začal šíriť. Podobný scenár, ako sa udial tento rok, sa len tak skoro nezopakuje,“ usúdil. „Že by sa ľudia na celom svete dokázali zmeniť a upravili svoje návyky tak, aby ďalším pandémiám predchádzali, to si nemyslím, no túto dobu si budeme minimálne všetci dobre pamätať a ak niečo ďalšie zas prepukne, budeme presne vedieť, ako postupovať,“ uzavrel.

Najnovšie články