Obete komunistického režimu si pri príležitosti 31. výročia Nežnej revolúcie symbolickým položením venca pripomenula pri pamätníku Brána slobody na Devíne prezidentka SR Zuzana Čaputová.
„Práve na tomto mieste je veľmi intenzívne cítiť, že totalitný režim, ktorý v ’89 padol, bol násilný voči svojim občanom, dokonca a doslova ich zabíjal,“ povedala prezidentka. Aj práve preto podľa nej verejnosť v roku 1989 veľmi jednoznačne odmietla násilie.
Zmeny nenásilnou formou
„Stalo sa možno na Slovensku novodobou tradíciou, že všetky dôležité dejinné zmeny sa diali pokojnou a nenásilnou formou. Na túto tradíciu treba pamätať aj dnes, ak chceme dosiahnuť zmenu vecí verejných a prejaviť svoj názor, má sa to diať kultivovane, slušne a hlavne nenásilne,“ dodala Čaputová.
Príhovor k výročiu
Na pietnej spomienke sa spolu s ňou zúčastnili predseda Konfederácie politických väzňov Slovenska Peter Sandtner a predseda Ústavu pamäti národa Ján Pálffy. Prezidentka zároveň pred výročím zverejnila na svojom Instagrame príhovor k výročiu, ktorý bol odvysielaný na RTVS.
„Pripomíname si výročie 17. novembra, významný deň, akých je v našich dejinách málo. Pripomeňme si ho prosím spôsobom hodným étosu Novembra 89, teda ako dôstojnú oslavu znovuzískanej slobody a demokracie a vyjadrenie vďaky tým, ktorí sa o ne pričinili.
Prechádzame skúškou
Teraz taktiež prechádzame ťažkou skúškou, najťažšou, od novembrovej revolúcie. Nenechajme sa nikým rozhádať, nenechajme sa situáciou, ktorej čelíme, rozdeliť. Nie je Slovensko za a proti rúškam, za alebo proti opatreniam. Sme jeden štát, jedna krajina, sme jedno ľudské spoločenstvo. Tak ako November 89, aj dnešok zvládneme lepšie, keď budeme držať spolu.
Som presvedčená, že ako spoločenstvo máme na to, aby sme v kritickom čase konali rozhodne, múdro a zodpovedne. A vďaka tomu sa po potlačení pandémie budeme môcť k dnešnému krízovému obdobiu vracať, ako sa vraciame k Novembru 1989. S pocitom, že sme v našej skúške obstáli a že sme ju zvládli.“
Nahlásiť chybu v článku