Školy sú zavreté, s deťmi sa môžete učiť doma. V tejto skupine zdieľajú najlepšie tipy učitelia aj rodičia

Hyriaková Kristína

Foto: Facebook (Zavretá škola - ako učiť doma)

Množstvo ľudí informuje a upozorňuje na to, že hoci teraz deti nemajú dva týždne školu, neznamená to, že majú prázdniny. Tieto dni nie sú na to, aby s nimi rodičia či starí rodičia chodili na výlety alebo aby sa hrali vonku. Je to čas na to, aby spomalili.

Napriek všetkému je dôležité, aby sa teraz venovali aj svojim povinnostiam. Určite to nie je jednoduché a hlavne tým mladším deťom je veľmi ťažké vysvetliť, že toto nie je žiadne voľno a čas doma sa dá využiť aj efektívne.

Je jasné, že nie každý rodič má možnosť sa doma so svojím dieťaťom plnohodnotne učiť. Napriek tomu je veľmi dôležité vytvoriť režim, ktorý bude dieťa počas týchto dní, kedy je všetko plné stresu a nervov, dodržiavať.

Riešením určite nie je každý deň posielať rodičom do správ kvantum cvičení, ktoré má dieťa pred opätovným návratom do školy zvládnuť. V dnešnej dobe existuje množstvo inovatívnych riešení, ktoré môžu vyskúšať rodičia a aj učitelia, pokiaľ na to majú prostriedky a možnosti.

Dôležitý je režim

Keď sú deti doma, je veľmi problematické donútiť ich k učeniu. Vôkol nich je množstvo vecí, ktoré ich rozptyľujú, medzi nimi sú samozrejme televízia, počítač, tablet a mobil. Asi je zbytočné dúfať, že im niečo takéto môžete úplne zakázať, je však možné to obmedziť.

Dieťaťu však v prvom rade musíte rozumne vysvetliť, o čo teraz naozaj ide a prečo musí zostať doma a nestretávať sa s kamarátmi. Potom mu musíte vysvetliť, prečo sa musí aj doma venovať učeniu. Keď to dieťa pochopí a upokojí sa, môžete mu nastoliť určitý režim, ktorý bude vyhovovať vám a aj jemu. Bez režimu sa však tieto dni nedajú efektívne zvládnuť.

Foto: unsplash

Dá sa s deťmi učiť aj doma?

V dnešnej eletronickej dobe je jednoduché dostať sa ku rôznym materiálom od učebných, až po zábavnejšie, kedy si deti trochu oddýchnu, no zároveň to nebude len zbytočne strávený čas pred monitorom.

Množstvo učiteľov a učiteliek na Slovensku predpripravili pre svojich žiakov rôzne materiály, ktoré musia vypracovať a doniesť ich potom do školy. Niektorí učitelia sa so staršími deťmi dohodli na vyučovaní prostredníctvom videohovorov či pridávaním rôznych úloh na sociálne siete. V prípade mladších detí to však nie je také jednoduché.

Facebook môže pomôcť

Na sociálnej sieti Facebook vznikla aj skupina s názvom Zavretá škola – ako učiť doma. Na tejto stránke si môže množstvo rodičov a učiteľov nájsť tipy a triky, ako sa s deťmi učiť. K dispozícii sú na tejto stránke aj rôzne materiály, ktorými sa môže rodič inšpirovať. Poradiť sa môže aj priamo s učiteľmi, ktorí sami zdieľajú vlastný systém, ako pristupujú k učeniu.

„Ja osobne zadám nejaké pracovné listy. Budem ich pridávať postupne a vždy dám na to viac času. Keď prídu do školy mi to odovzdajú fyzicky vytlačené… to budem vyžadovať… U nás v škole sú deti, čo ich je 12 súrodencov a ich možnosti sú obmedzené… Máme aj také, čo nemajú internet…“ napísal jeden učiteľ.

Je dôležité dodať, že nie každý učiteľ a nie každé dieťa má podmienky na to, aby riešilo veci prostredníctvom počítača a internetu. Všetko sa to však dá riešiť individuálne.

Foto: unsplash

Ako na mladšie deti?

Ak predpokladáme, že puberťáci a starší žiaci si vedia sami uvedomiť, čo sa okolo nich deje a že učenie je pre nich skutočne prioritou, rodič v tomto prípade zasahovať nemusí. Ako sme však už spomínali, mladšie deti potrebujú pozornosť a disciplínu. Na názor sme sa opýtali aj učiteľky na základnej škole, ktorá sa momentálne venuje druhákom.

„Osobne každý druhý deň posielam rodičom domáce úlohy, čo sa majú s deťmi učiť. Všetky pomôcky majú mať doma, čiže s týmto by nemal byť problém. Keď sú teraz deti doma, veľmi apelujem na to, aby čítali knihy. Dobre je aj dohodnúť si s deťmi vlastný rozvrh a dodržiavať ho každý deň, najlepšie formou hry. Klasicky je dobré napríklad sa najprv venovať matematike, potom si kresliť, potom slovenčina,“ povedala.

Foto: unsplash

Zároveň dodala, že je jasné, že deti doma rozptyľuje veľa vecí, preto budú potrebovať aj častejšie prestávky. Základ je však dodržať režim, čiže ráno sa naraňajkovať, umyť sa, obliecť sa a nejaký čas sa venovať školským povinnostiam.

Každé dieťa je iné, niektoré chce urobiť hneď ráno čo najviac vecí, a potom sa až do konca dňa školským povinnostiam nevenovať, druhé si to zase potrebuje rozdeliť na menšie časti. Dôležité však je vydržať a nepoľaviť.

Najnovšie články