Slovenská mamička napísala silný príspevok, ktorý sa dotkol mnohých: Na toto ma po pôrode nikto nepripravil

Kristína Hagarová

Foto: unsplash

Mať dieťa je pre mnohých ľudí to najkrajšie, čo sa môže stať. Nie vždy však po pôrode prídu tie vytúžené pocity, s ktorými rátate.

Článok pokračuje pod videom ↓

Na stránke Nekŕmte nás odpadom sa objavil silný príspevok prvorodičky, ktorá sa po pôrode dostala do stavu, ktorý jej vôbec nebol príjemný. Podľa nej je dôležité, aby sa o takýchto pocitoch vedelo a aby sa ľudia necítili zle.

„Som prvorodička. Neskutočne som sa celé tehotenstvo tešila na ten malý zázrak, ktorý sa nám narodí. Čo však prišlo po pôrode, na to ma nepripravil nikto. Mala som očakávanie, že po pôrode zacítim lásku na prvý pohľad, hrdosť, že som matka. Nič také sa nestalo. Jediné, čo som cítila bola únava a neskutočná úľava, že je to za mnou. 2h, čo som ležala na lôžku som hladkala moje bábätko a rozmýšľala som, čo je so mnou zlé.

Foto: unsplash

Poprosila som personál, aby sa o ňu postaral cez noc a ja pospala. Ráno som si pozerala sociálne siete. Vedela som, že pár známych osobností buď akurát má čerstvo narodené dieťatko alebo čo chvíľa bude rodiť… VŠETKY, naozaj VŠETKY ženy, ktoré som videla, ihneď písali o zaľúbení, nekonečnej láske až za hrob a podobne. Zmocnila sa ma úzkosť. Naozaj som šibnutá matka, ktorá momentálne cíti iba potrebu postarať sa o to malé bábätko alebo mi začína popôrodná depresia? 

Pustila sa aj do známych mamičiek

Všetky tie instagramom umelo vytvorené pozlátka, krásne obdobie 6nedelia… mňa v 6nedelí lomcovali hormóny, raz som bola na pokraji nervového zrútenia, inokedy som revala pol dňa, niekedy bolo celý deň ok. Bála som sa, že som zlou matkou. Bála som sa depresie. Bála som sa, že sa nedokážem postarať o moje bezbranné dieťatko. Viete čo mi pomohlo? Vypnúť telefón, nahlas sa porozprávať s mojím manželom, ktorý ma neskutočne podržal a začať žiť. Nie ten vymyslený virtuálny svet, ale ten skutočný!

Foto: unsplash

Neskôr som zistila, že moje pocity neboli také mimo. Že si týmto prechádza veľmi veľa žien avšak niektoré to ustoja, no niektoré prepadnú depresiám. Veľa rozmýšľam nad tým, prečo sa známe tváre, stránia opísať svoje skutočné pocity. Prečo zverejňujú veci, ktorým môžu ublížiť okoliu? Prečo niekedy nepovedia, že mám na hovno deň, dieťa mi nonstop plače, ale i napriek tomu hovoria veci štýlom, dieťa mi plače, no je to naaadherne a som tu preň… Takže ak si čerstvá mamina a prechádzaš si týmto ťažkým obdobím, ver mi:

Toto je úplne normálne

Je NORMÁLNE:
že si nervózna
že nevieš, čo skôr
že sa cítiš pod psa
že plačeš, kričíš, hystericky sa smeješ
že momentálne necítiš hlbokú zamilovanosť (príde to, časom keď si vytvoríš puto, ver mi)
že život nie je len krásny
že nevládzeš
že máš pocit, že dieťatku nerozumieš
že sa cítiš byť sama a nepochopená
že rozmýšľaš nad životom, ktorý si mala keď dieťatko ešte nebolo na svete

Foto: unsplash

Každá matka je silná a skvelá osobnosť! Ak máš podobný problém – vypni instagram, vypni facebook, rozprávaj o pocitoch, vyser sa na všetky štúdie, knihy o správnom vychovávaní, riešenia spánku bábätká a rob podľa seba. Pevne verím, že niekomu pomôže tento príspevok, podporí ho, že je všetko v poriadku, zodvihne hlavu a bude hrdo kráčať vpred všetkým výzvam.“

Mnohé mamičky sa v komentároch do nej obuli, že práve takéto pocity, aké prežíva ona, nie sú úplne normálne a že väčšina mamičiek cíti práve tú lásku a zabudne na všetky nepríjemné pocity. Mnohé tiež povedali, že toto mala riešiť so psychológom. Čo si o tom myslíte vy?