Status slovenskej zdravotnej sestry sa stal virálnym: Pracujem v nemocnici 15 rokov a kvôli týmto veciam odchádzam

Hyriaková Kristína

Foto: unsplash

Zdravotníctvo melie z posledného aj napriek tomu, že situácia na Slovensku sa zlepšuje. Pribúda množstvo ľudí, ktorí pracujú v zdravotníctve, ktorí sa snažia ukázať ľuďom, ako veľmi trpia.

Článok pokračuje pod videom ↓

Na Slovensku je situácia v zdravotníctve naozaj vážna. Mnohí lekári, zdrvaotné sestry a ďalší personál sú vyčerpaní a zo všetkého obviňujú nielen koronavírus, ale aj vládu. Na stránke Nekŕmte nás odpadom pribudol príspevok, ktorý sa dotkol viac ako tisíc Slovákov.

„Mohla by som napísať siahodlhý status o tom, ako tento štát zlyhal pri riadení pandémie. Ako tento štát roky kašle na systémovú zmenu, ktorá by zachránila zdravotníctvo. Pracujem v nemocnici 15 rokov. Som zdravotná sestra. Som unavená, vyčerpaná, sklamaná. Aj ja som sa rozhodla dať výpoveď a odchádzam, a to napriek tomu, že svoju prácu som robila s láskou a najlepšie ako som vedela. A teraz si otvorím denník SME a čítam, že v tomto roku sa očakáva odchod takého množstva sestier ako za celé posledné desaťročie.

Foto: maxpixel

Ponúka niekoľko riešení

Napriek vyjadreniam politikov mnohí zdravotníci skutočnú podporu v predchádzajúcich kritických mesiacoch necítili. Utvrdili sa, že už je čas odísť. Presne tak, ako ja. Chcú ľudí udržať? Ponúkam návrh riešenia.

1. Zvýšiť mzdy. Nie akože, ale naozaj. Nie je možné, aby vysokokvalifikovaná sálová sestra (to je tá, čo asistuje pri operáciách) zarábala pomaly menej ako predavačka v supermarktete. Vážim si každú profesiu, každého človeka. Ale predsa vysoko odborná práca nemôže byť takto slabo platovo ohodnotená.

V návrhoch pokračuje

2. Zlepšiť pracovné podmienky. Je nutné rekonštruovať naše nemocnice a zlepšiť ich vybavenie. Väčšina z nich žiaľ nezodpovedá štandardu 21. storočia. Nemôžete v roku 2021 pacienta prevážať 100 metrovou chodbou kvôli základnej hygiene! Aj toto je realita niektorých našich nemocníc.

Foto: unsplash

3. Navýšiť počet sestier v nemocniciach. Naše dievčatá sú preťažené. Robia veľa hodín a majú na starosti viac pacientov, ako sú schopné kvalitne stíhať. Ak na personálne poddimenzovanej JIS-ke začne zlyhávať pacient, ostatní predsa nemôžu mať smolu alebo čakať. Zvýšením miezd prilákate naspäť do nemocníc naše sestry a kľudne treba prijímať aj dievčatá z Ukrajiny, či zo Srbska.

Personál je unavený a otrávený

4. Kedysi mali veľké nemocnice aj vlastné ubytovne, aby „cezpoľný“ nemocničný personál mal kde bývať, kým si vyrieši bývanie. Skúste dnes nalákať sestričku z iného mesta do Bratislavy, kde jej plat pomaly stačí akurát na to, aby si prenajala garzónku, či izbu niekde na periférii. A to nejedla, nepila, nič si nekúpila, nenašetrila.

5. Navýšiť počet ošetrovateľov a rovnako im zvýšiť mzdy. Sestry majú primárne robiť odbornú prácu, ale žiaľ často zaskakujú práve prácu ošetrovateľov. Nie, nie je im to proti srsti, ale ide to na úkor práve odbornej práce.

Foto: unsplash

6. Zracionalizovať odborné požiadavky na sestry. Z vlastnej skúsenosti viem, že sestrička s 30 ročnou praxou, ktorá má „len“ strednú zdravotnú školu (kedysi stačila) je pre oddelenie väčším prínosom, ako rýchlokvasené magistry z podivne fungujúcich zdravotníckych fakúlt.

Viem, som snílek, ale keď sa to nezmení, žiadne príkazy a zákazy naše zdravotníctvo nezachránia od personálneho kolapsu.
Držme si palce, fungujúcu nemocnicu bude raz potrebovať každý z nás.“

Najnovšie články