Stovkám predajniam hrozí zatvorenie. Obľúbená slovenská sieť potravín nezvláda účty za elektriku

Kristína Hagarová

Foto: unsplash

Medzi najväčšie obchodné siete na Slovensku patrí jednoznačne COOP Jednota. Kvôli účtom za elektriku však bude pravdepodobne musieť zatvoriť stovky predajní.

Článok pokračuje pod videom ↓

Informovala o tom Pravda. Slovensko môže prísť až o 300 predajní, ktoré väčšinou nájdete aj v malých obciach.. Podľa predsedu predstavenstva COOP Jednota Slovensko, Jána Bilinského, je hranica ekonomickej efektívnosti obec, ktorá má asi 500 obyvateľov.

Jednota prežila obe svetové vojny

Ročne pritom v týchto malých obchodoch platia za elektrinu približne 3-tisíc eur. Podľa Bilinského boli v takom prípade predajne na nule. Momentálne by sa mali účty v roku 2023 vyšplhať až na sumu 15 až 18-tisíc eur, čo je pre nich neúnosné a vedie k ohrozeniu stoviek predajní na Slovensku.

Foto: Ilustračná foto: Bullopus [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons
Zatvorenie pritom hrozí hlavne tým, ktoré sú na okraji okresov. Býva tu však približne až 150-tisíc ľudí. Ak by sa scenár naplnil, hovorí o tom, že by mohli vzniknúť „potravinové púšte“. Dodal taktiež, že COOP Jednota prežila aj obe svetové vojny, rôzne krízy a na trhu je už 152 rokov, ohrozenie jej však hrozí až teraz.